aizvērt
open menu
facebook

Resursu patēriņa un atkritumu apjoma samazināšana, savstarpējās sadarbības veicināšana resursu pārdomātai izmantošanai, atkritumu aprites sistēmu sakārtošana un iespējas iedzīvotājiem samazināt izdevumus par atkritumu apsaimniekošanu – par šīm tēmām ceturtdien, 25.novembrī, ikgadējajā Latvijas Zaļā punkta rīkotajā konferencē “Latvija – Valsts bez atkritumiem” tiešraidē runāja nozares eksperti un uzņēmumu pārstāvji.

 

Konferencē piedalījās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere, Latvijas zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis, SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts, “IKEA” Baltijas Tirdzniecības daļas vadītāja Inga Filipova, kā arī “Swedbank” Digitālās stratēģijas un inovācijas jomas vadītājs Ģirts Bērziņš, “Ekodizaina kompetences centrs” valdes locekle Ilze Neimane, Patērētāju tiesību aizsardzības centra Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta direktore Ieva Baldiņa un uzņēmuma “Loreal” pārstāve Ilze Dimanta.

 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere pasākumā skaidroja,  ka Latvijai, tāpat kā pārējām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, ir jāizpilda virkne uzdevumu, kuru mērķis ir saglabāt dabas kapitālu, aizsargāt iedzīvotāju veselību un labklājību no negatīvās vides ietekmes. “Pēdējos gados esam kļuvuši par izteiktu patērētāju sabiedrību, kā rezultātā palielinās arī atkritumu apjoms. Un tas ir jautājums gan par patērētāju uzvedību, gan uzņēmumu izpratni par ilgtspēju, kas attiecas uz preces pilnu aprites ciklu, tajā skaitā arī produkta iepakojumu. 2035.gadā poligonos varēsim apglabāt tikai 10% no kopējā sadzīves atkritumu apjoma, savukārt, jāpārstrādā būs vismaz 65%. Tas ir liels izaicinājums, ņemot vērā to, ka šobrīd Latvijā pārstrādes ziņā nesasniedzam 50% slieksni. Lai strauji kāpinātu pārstrādes apjomus, būtiski veicināt preču ilgāku kalpošanu, pārstrādājamību, kā arī mudināt iedzīvotājus uz videi draudzīgu patēriņu.”

 

Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis, komentējot tēmu par atkritumu šķirošanu, piebilda, ka atgūt katru nākamo “pudeli” kļūst arvien grūtāk un arī dārgāk: “Prasības attiecībā uz dažādu atkritumu veidu atpakaļsavākšanu valstī gadu no gada palielinās. Piemēram, šogad no 40,5% uz 65% palielinājās savācamās elektrotehnikas apjoms no kopējā tirgū novietotā daudzuma. Tas nozīmē, ka jāpiemēro gan jauni risinājumi to savākšanai, gan stingrāki kontroles mehānismi no valsts, lai prasības būtu iespējams izpildīt. Tāpat jāveicina pārstrādāto izejvielu izmantošanu. Ja runājam par riepām, viena no problēmām ir tā, ka liela daļa tirgū netiek reģistrētas un par to tālāku apsaimniekošanu nav samaksāts. Tomēr otrs jautājums – kur tās likt pēc pārstrādes? Tās var izmantot ceļu būvē kā saistvielu ceļu segumiem, kas izpētes nolūkos jau īstenots ceļa posmā Jelgavas novadā. Taču jābūt prasībai pārstrādāto izejvielu izmantošanu iekļaut valsts iepirkumos. Fakts, ka pārstrādes normas Latvijai būs jāizpilda, pretējā gadījumā valstij jau šobrīd nākas maksāt ES par nepārstrādāto apjomu, kas pagaidām attiecas uz iepakojumiem. Tāpēc jāsaliek galvas kopā, lai nonāktu pie labākajiem risinājumiem, kas palīdzētu Latvijai prasības izpildīt un kļūt par valsti bez atkritumiem.”

 

Konferencē būtiska loma tika pievērsta arī tēmai par “zaļmaldināšanu”. Šis ir viens no faktoriem, kas mēdz maldināt patērētājus par izvēlēm pie veikalu plauktiem. Diskutējot par to, kā pamanīt ražotāju negodprātīgu produkta pozicionēšanu tirgū,  “Ekodizaina kompetences centrs”, Patērētāju tiesību aizsardzības centra un uzņēmuma “Loreal” pārstāves skaidroja, ka patērētājiem ir jābūt vērīgiem. Patērētāji ir gatavi maksāt vairāk par videi draudzīgu produktu vai iepakojumu, tomēr par preces “zaļumu” neliecina uz iepakojuma uzdrukātas norādes ar skaļiem saukļiem “zaļš”, “bio” u.c. Par uzņēmuma patieso ilgtspēju var liecināt dažādi sertifikāti un normatīvajos aktos atzīti marķējumi, kas pierāda produkta ilgtspējīgu ražošanu un tālāku izmantošanu – līdz pat iepakojuma pārstrādājamībai.

 

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbaltskonferencē caur sabiedrībā zināmo pasaku par trīs sivēntiņiem ieskicēja gaidāmās izmaiņas atkritumu apsaimniekošanā: “Uz nopietnām tēmām dažkārt vērtīgi paraudzīties caur zināmiem tēliem. Trīs sivēntiņu stāsts jau vēsturiski parādījis to, kāds rezultāts ir slinkumam un kādi ieguvumi uzcītībai. Dabas resursu nodokļa un poligonu tarifa ietekmē no nākamā gada būtiski palielināsies izmaksas par nešķiroto atkritumu apsaimniekošanu. Pieaugumu visvairāk sajutīs tie iedzīvotāji, kuri atkritumus nešķiros. Turpretī tie, kuri sāks šķirot atbildīgāk, rēķinus varēs pat samazināt. Ja ņemam vērā, ka kopumā nešķirotajos atkritumos aptuveni 25% ir iepakojums, ko var nodot bez maksas, 10% elektrotehnika, baterijas, tekstils un citi atkritumi, ko arī var šķirot bez maksas, savukārt līdz 50% – bioloģiski noārdāmie atkritumi, rēķinus iespējams samazināt līdz pat 50%. Tāpēc būtiski – vai cilvēks ir gatavs būt kā trīs sivēntiņu pasakas slinkais sivēns, vai tomēr apzinīgais.”

 

Pasākuma noslēgumā skatītājiem bija iespēja uzzināt par to, kas ir industriālā revolūcija un kā tā ietekmē sabiedrības ikdienu, par ko plašāk stāstīja “Swedbank” Digitālās stratēģijas un inovācijas jomas vadītājs Ģirts Bērziņš.

 

Konferences ierakstu iespējams noskatīties šeit – https://ej.uz/LZP_konference_ieraksts.

 

Konferences prezentācijas pieejamas šeit –

 

 

 

Par konferenci:

“Latvija – valsts bez atkritumiem” ir ikgadējā “Latvijas Zaļā punkta” konference, kas iepriekšējos gados norisinājusies klātienē, pulcējot vairāk nekā 200 apmeklētāju, pērn un šogad, ņemot vērā drošības pasākumus, konference norisinās tiešsaistē. Tās mērķis ir veidot platformu, kurā diskutēt par aktualitātēm un nepieciešamajiem soļiem Latvijas virzībai uz atkritumu apjoma kopējo samazināšanu, plašākām atkritumu šķirošanas un pārstrādes iespējām, īstenojot principu, ka visi Latvijā radītie atkritumi tiek sašķiroti, pārstrādāti un visam tiek atrasta vērtība.

Saistītie raksti

No 25. septembra līdz 6. oktobrim Neretā bez maksas varēs nodot uzkrātās elektroiekārtas

21/09/2023

Lai veicinātu, ka ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja videi draudzīgā veidā atbrīvoties no nolietotās vai nevajadzīgās elektrotehnikas, vides apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” un “Vidusdaugavas SPAAO” Neretā, Aizkraukles novadā, izveidos […]

Izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas maksā SIA “Eco Baltia vide” apkalpotajos Auces pilsētas un tuvējos pagastos no 16. oktobra

21/09/2023

Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” informē par plānotajām izmaiņām sadzīves un lielgabarīta atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu maksā Dobeles novada Auces pilsētā, Bēnes, Īles, Lielauces, Ukru, Vecauces un Vītiņu pagastos no 2023. gada 16. oktobra. […]

Izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas maksā Vecumnieku un tuvējos pagastos no 16. oktobra

21/09/2023

Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” informē par plānotajām izmaiņām sadzīves un lielgabarīta atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu maksā Bauskas novada Vecumnieku, Bārbeles, Kurmenes, Skaistkalnes, Stelpes un Valles pagastos, kas stāsies spēkā no 2023. gada 16. […]

SIA “Eco Baltia vide” jau 13 videi draudzīgākas atkritumu savākšanas mašīnas

19/09/2023

Rūpējoties par ilgtspējīgu uzņēmuma darbību un ietekmes uz vidi samazināšanu, AS “Eco Baltia” grupas vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” pakalpojumu nodrošināšanai klientiem izmanto jau 13 videi draudzīgākas, ar saspiesto dabasgāzi (CNG) darbināmas specializētās […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi