aizvērt
open menu
facebook
“Civinity” apsaimniekotajās mājās sāk ieviest bateriju šķirošanas iespējas

“Civinity” apsaimniekotajās mājās sāk ieviest bateriju šķirošanas iespējas

Baterijas ir videi kaitīgie atkritumi, tāpēc no tām jāatbrīvojas īpaši atbildīgi – tās nedrīkst izmest sadzīves atkritumu konteineros vai dabā. Lai veicinātu izlietoto bateriju šķirošanu un nodrošinātu papildu šķirošanas iespējas vēl tuvāk iedzīvotāju dzīvesvietām, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” kopā ar apsaimniekotāju “Civinity” un Latvijas Zaļo punktu sāk pilotprojektu, kura ietvaros speciālās bateriju šķirošanas kastes tiks novietotas uzņēmuma “Civinity” 31 apsaimniekotajā daudzdzīvokļu mājā Rīgā, Ādažos un Mārupē.  

 

“Jau šobrīd cilvēkiem daudzviet pie savām mājām ir iespēja šķirot iepakojumu, stikla taru un pat bioloģiski noārdāmos atkritumus. Un šobrīd esam uzsākuši sadarbību ar vienu no namu apsaimniekotājiem, lai šķirošanas iespējas paplašinātu, nodrošinot arī bateriju šķirošanas kastes tuvāk vietai, kur iedzīvotāji uzturas visvairāk – savās mājās. Pilotprojektā vēlamies noskaidrot cilvēku aktivitāti izmantot šīs kastes tā vietā, lai dotos izlietotās baterijas izmest citās publiski pieejamās šķirošanas vietās, kas tostarp atrodas arī tirdzniecības vietās. Lai arī bateriju šķirošanas iespējas ir ļoti plašas visā Latvijā, dažādas aptaujas tomēr parāda, ka cilvēki labprātāk šķiro, ja dalītās vākšanas punkti ir tuvāk savai dzīvesvietai,” pauž SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.  

 

Jaunās bateriju šķirošanas kastes tiks novietotas “Civinity apsaimniekoto namu kāpņu telpās un būs brīvi pieejamas ikvienam mājas iedzīvotājam. Tās tiks uzstādītas 18 namos Rīgā, 12 namos Mārupē, kā arī vienā daudzdzīvokļu mājā Ādažos. Pavisam kopā visos namos SIA “Eco Baltia vide” uzstādīs teju 60 speciālās bateriju šķirošanas kastes.

 

“Lai arī baterijas jau šobrīd ir viens no visvairāk šķirotajiem atkritumiem, raugoties uz kopējiem šķirošanas apjomiem, ļoti liels daudzums tomēr pārstrādē nenonāk. Ik gadu Latvijā no kopējā tirgū novietotā apjoma, kas pēc pēdējiem datiem par 2020.gadu bija aptuveni 650 tonnas bateriju, tiek savākti 45%. Taču rodas jautājums – kas notiek ar to daļu, kas savākta netiek? Tā visticamāk nonāk kopējos sadzīves atkritumos poligonā, savukārt vissliktākajā scenārijā, kas netiek izslēgts, arī dabā, kur tās var radīt būtisku kaitējumu uz apkārtējo vidi. Tāpēc mums ir jāraugās plašāk un jāveicina to, lai baterijas pārstrādē nonāktu pēc iespējas vairāk,”skaidro Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

 

 “Mēs diendienā sekojam līdzi jaunākajām tendencēm, kas ļautu attīstīt mūsdienīgus pakalpojumus daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem. Un nav noslēpums, ka atkritumu šķirošana ir viens no tiem. Esam novērojuši, ka vēlme šķirot atkritumus mūsu apsaimniekotajās mājās palielinās. Jau šobrīd sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem veicinām to, lai cilvēki varētu šķirot iepakojumu, stikla taru, bioloģiski noārdāmos atkritumus. Tāpēc speram soli uz priekšu, lai nodrošinātu arī citu materiālu šķirošanu. Tas ir veids, kā saglabāt tīru un sakoptu vidi, kā arī, ne mazāk svarīgi, palīdzēt samazināt izdevumus par nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanu,” norāda AS “Civinity Mājas” Dzīvojamo ēku pārvaldīšanas reģiona vadītājs Toms Lučins.

 

Baterijas satur virkni bīstamu vielu: svinu, kadmiju, dzīvsudrabu u.c. Izmetot tās kopā ar sadzīves atkritumiem vai vidē, dažādu ārējo vides faktoru iedarbības rezultātā metālu savienojumi var sākt sadalīties un kaitīgās vielas var nonākt augsnē, gruntsūdeņos un vēlāk – cilvēka organismā. Tāpēc svarīgi no baterijām atbrīvoties īpaši atbildīgi – sašķirot un nodot atkritumu apsaimniekotājam. Turklāt baterijas tiek izgatavotas no pirmreizējiem neatjaunojamiem dabas resursiem, līdz ar to svarīgi, lai tās nonāktu otrreizējā pārstrādē un kļūtu par jaunām sastāvdaļām, ko varētu izmantot jaunu preču ražošanā atkārtotā tirgus apritē.

 

Iedzīvotāji ikdienā baterijas bez maksas var nodot tirdzniecības vietās visā Latvijā, kur uzstādītas speciālās šķirošanas kastes. Tāpat baterijas var nodot vairāk nekā 70 atkritumu šķirošanas laukumos.

 

“Civinity” ir viena no lielākajām ēku uzturēšanas un inženiertehnisko risinājumu grupām Baltijas valstīs. Grupā apvienoti vairāk nekā 20 uzņēmumi, kas apsaimnieko dzīvojamās un komerciālās ēkas 10 miljonu kvadrātmetru platībā, un dažādās Eiropas pilsētās ir uzstādījuši vairākus tūkstošus inženiertehnisko sistēmu.

 

Saistītie raksti

Divas nedēļas Liepājā bez maksas varēs nodot vieglo auto riepas

11/04/2024

No 15. līdz 28. aprīlim vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” rīko riepu nodošanas akciju “Nomet riepu atbildīgi!”, aicinot Liepājas pilsētas un Dienvidkurzemes novada iedzīvotājus no nolietotajām vieglo automašīnu […]

11. aprīlī no plkst. 13.00 slēgts klientu apkalpošanas centrs Brīvības gatvē

10/04/2024

Informējam, ka tehnisku iemeslu dēļ 11. aprīlī saīsināts darba laiks SIA “Eco Baltia vide” klientu centram Brīvības gatvē 289, Rīgā. Klientu apkalpošanas centrs Brīvības gatvē 289, Rīgā 11. aprīlī strādās no plkst. 9.00 līdz plkst. […]

Marta akcijas laikā Mārupē savāktas 29,64 tonnas dažāda veida atkritumu

08/04/2024

Martā regulārās akcijas laikā Mārupes pilsētā un pagastā iedzīvotāji nodevuši 29,64 tonnas dažāda veida atkritumu. Akciju organizēja vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide”, piedāvājot iedzīvotājiem bez maksas atbrīvoties no nederīgajām elektroiekārtām, lielgabarīta un sadzīvē […]

Aprīļa sākumā “Eco Baltia vide” noslēgs 1. un 2.kategorijas ceļu tīrīšanu Rīgā pēc ziemas sezonas

05/04/2024

Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” tuvākajās dienās Rīgas centrā un Vidzemes priekšpilsētā noslēgs ielu apsaimniekošanas darbus pēc ziemas sezonas, kas paredz ­ 1. un 2.kategorijas ielu braucamās daļas attīrīšanu no gada aukstajā laikā […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi