aizvērt
open menu
facebook
Aptauja: 90% Latvijas iedzīvotāju kaut reizi ir saņēmuši nenoderīgu, sev neatbilstošu dāvanu

Aptauja: 90% Latvijas iedzīvotāju kaut reizi ir saņēmuši nenoderīgu, sev neatbilstošu dāvanu

Aptauja: 90% Latvijas iedzīvotāju kaut reizi ir saņēmuši nenoderīgu, sev neatbilstošu dāvanu

 

Atklāti Latvijā pirmie dāvanu maiņas skapji!

 

Ziemassvētki ir laiks, kad tiek pasniegts un saņemts visvairāk dāvanu, tomēr nereti līdzcilvēku sarūpētās veltes ir saņēmējam neatbilstošas, nešķiet noderīgas un tiek uzglabātas bez pielietojuma vai izmestas. Saskaņā ar aptaujas datiem 90% Latvijas iedzīvotāju kaut reizi ir saņēmuši nenoderīgu, sev neatbilstošu dāvanu*. Aicinot svētkus svinēt ilgtspējīgi un pārdomāt svinēšanas paradumus, gan rūpīgi izvēloties dāvanas, gan nododot citiem saņemtās dāvanas, kas pašiem nešķiet noderīgas, vides resursu apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļais punkts” kopā ar partneriem – “Otrā elpa”, tirdzniecības centru (TC) “Domina Shopping”, TC “Šokolāde” un TC “Rietumu centrs” atvēris pirmos “Dāvanu maiņas skapjus” Latvijā.

 

Kā liecina aptaujas rezultāti, katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs nelietderīgas dāvanas saņem vienmēr vai ļoti bieži, bet katrs otrais – ik pa laikam. Lielākoties (44%) šādas dāvanas tiek uzglabātas bez pielietojuma vai pat izmestas atkritumos (4%). Kaut arī iedzīvotāji norāda, ka bieži saņem nelietderīgas un sev neatbilstošas dāvanas, viņu pašu galvenais kritērijs, izvēloties dāvanas līdzcilvēkiem, ir tieši dāvanas piemērotība tās saņēmējam (73%), kam seko cena (19%) un simboliskā nozīme (17%). Cenu kā galveno kritēriju dāvanu iegādei biežāk izvēlas jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem (36%), bet visretāk – seniori (12%).

 

“Protams, svētku laiku caurvij dāvināšanas prieks, tomēr dažādu iemeslu dēļ cilvēki dāvanas nereti izvēlas nepārdomāti, un tās nav piemērotas saņēmējam. Visādu nieku, sadzīves un citu priekšmetu ražošanā ir patērēti apjomīgi dabas resursi, un, ja lietām nav pielietojuma, tas izrādās veltīgi vai, vēl trakāk, – izmestas dāvanas rada vides piesārņojumu. Tāpēc, lai samazinātu svētku svinēšanas ietekmi uz vidi, dāvanas ir jāiegādājas pārdomāti – tā, lai saņēmējam tās patiešām noder. Un, ja nu tomēr gadījies pašam saņemt kādu nelietderīgu dāvanu, nodot to cita cilvēka rokās, kam tā varētu noderēt. Tāpēc esam izveidojuši pirmos “Dāvanu maiņu skapjus” Latvijā, kas ļaus videi draudzīgā un līdzcilvēkus iepriecinošā veidā atbrīvoties no dāvanām, kas nešķiet noderīgas,” stāsta vides resursu apsaimniekošanas uzņēmuma “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

 

“Dāvanu maiņas skapji” laikā no 12. decembra līdz 15. janvārim atradīsies trīs vietās Latvijā. No 12. decembra skapis darbosies TC “Domina Shopping” (Rīgā) un TC “Šokolāde” (Siguldā), bet no 13. decembra – TC “Rietumu centrs” (Liepājā). Iedzīvotāji aicināti skapjos ievietot dāvanas, kas pašiem nešķiet noderīgas, bez speciāla iepakojuma vai, ja nepieciešams, caurspīdīgā dāvanu iepakojumā, lai saturs būtu redzams citiem. Tāpat vēlams pievienot dāvanai kartīti ar jauku novēlējumu svētkos. “Dāvanu maiņas skapja” pamatā ir ideja, ka tajā novietotās dāvanas ir brīvi pieejamas, un, ieraugot kādu sev derīgu lietu, to var droši paņemt. Kā norāda iniciatīvas autori, iedzīvotāji aicināti skapjos neievietot pārtikas produktus ar īsu uzglabāšanas laiku. Dāvanas, kas skapī atradīsies pēc iniciatīvas beigām, tiks nodotas labdarības organizācijai “Otrā Elpa”.

 

“Domina Shopping” direktore Dina Bunce: “Mēs, tirdzniecības centrs “Domina Shopping”, iestājamies par gudriem un ilgtspējīgiem iepirkšanās paradumiem. Ziemassvētku laikā tas ir īpaši aktuāli. Skaidrs, ka dāvanas ir neatņemama svētku noskaņas radīšanas sastāvdaļa, un mūsu veikalos, kā arī tirdziņā preču klāsts ir piemērots jebkurai gaumei un dzīves situācijai. Tāpēc aicinām ikvienu izdarīt mazu, bet ļoti atbildīgu uzdevumu – noskaidrot, kas ir tā gribētākā dāvana tuviniekiem, tad katra dāvana atradīs tās īsto īpašnieku ilgtermiņā. Ja tomēr ne, parūpējieties, lai nevajadzīgās lietas varētu izdzīvot pilnvērtīgu dzīvi, nevis nonākt atkritumos.”

 

“Nevienam nav noslēpums, ka sabiedrības ikdienas darbības un rīcība ietekmē vidi, un svētku svinēšana nav izņēmums, tāpēc svētku laikā aicinām padomāt ne tikai par dāvanu noderīgumu, bet arī par to, kā tās tiek iesaiņotas. Dažādi dekori, lentes, vairākas dāvanu papīra kārtas, protams, izdaiļo dāvanu, bet visbiežāk pēc dāvanu atvēršanas nonāk atkritumos. Lai tā nenotiktu, aicinām iedzīvotājus labi pārdomāt, vai tiešām dāvanu ir nepieciešams iesaiņot, un, ja tomēr tā ir, izvēlēties pēc iespējas vienkāršākus, pārstrādājamus vai atkārtoti lietojamus iepakošanas materiālus. Uz to mudinām arī iedzīvotājus, izmantojot “Dāvanu maiņas skapjus”,” aicina “Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis.

 

*Aptauja veikta 2023. gada novembrī sadarbībā ar Snapshots, ar interneta palīdzību aptaujājot 702 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Saistītie raksti

“Eco Baltia vide” – oficiālais “Tet Rally Latvia” vides partneris

14/06/2024

Vides apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide”, ikdienā rūpējoties par atkritumu apjoma samazināšanu un vides ilgtspējas veicināšanu Latvijā, šovasar spēruši soli tuvāk autobraucējiem, kļūstot par “Tet Rally Latvia” organizētā FIA Pasaules rallija čempionāta posma oficiālo vides […]

Liepājā darbu sācis būvgružu šķirošanas laukums

13/06/2024

Šajā pavasarī darbu sācis Baltijā lielākās vides resursu apsaimniekošanas uzņēmumu grupas AS “Eco Baltia” uzņēmuma SIA “Eco Baltia vide” Kurzemes filiāles būvgružu šķirošanas laukums Liepājā,  Ezermalas ielā 11. Tajā tiks šķiroti visa veida būvniecības un […]

Jūlijā Babītes un Salas pagastā notiks divu dienu elektrotehnikas un lielgabarīta atkritumu nodošanas akcija

11/06/2024

18. un 19. jūlijā vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” aicina Babītes un Salas pagastu iedzīvotājus piedalīties nolietoto elektroiekārtu, lielgabarīta un sadzīvē radušos bīstamo atkritumu bezmaksas nodošanas akcijā. Iedzīvotāji aicināti līdz 12. jūlija plkst. […]

Ziedot vai nodot konteinerā? Tekstila nodošana konteinerā dāvā otro dzīvi 98% materiāla

11/06/2024

Tekstila dalītā vākšana Latvijā ir salīdzinoši jauns šķirošanas veids, turklāt apģērbu, kas pašam kļuvis lieks, pastāv iespēja arī ziedot. Kad apnikušo mēteli nodot ziedošanai un kad – šķirošanas konteinerā, un vai turpat vieta atradīsies arī […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi