aizvērt
open menu
facebook
Bioloģisko atkritumu apsaimniekošana no jaunā gada – kas jāzina iedzīvotājiem?

Bioloģisko atkritumu apsaimniekošana no jaunā gada – kas jāzina iedzīvotājiem?

Tuvojoties 2024. gadam, plaši izskanējis par jauno kārtību un nepieciešamību turpmāk dalīti no sadzīves atkritumiem vākt bioloģiskos pārtikas atkritumus. Kas mainās iedzīvotājiem un vai tiešām bioloģisko atkritumu šķirošana būs obligāta?

Obligāts šajā kontekstā ir tas, ka no 2024. gada katrai Latvijas pašvaldībai ir jānodrošina iespēja iedzīvotājiem savā teritorijā šķirot bioloģiskos atkritumus, bet iedzīvotāju ziņā paliek izvēle – kā un vai tajā iesaistīties. Līdz šim jau vairākas pašvaldības savā teritorijā bija noteikušas, ka atkritumu apsaimniekotājiem šāda iespēja ir jānodrošina. Arī SIA “Eco Baltia vide” atsevišķos Latvijas reģionos, piemēram, Rīgā, Mārupē un Ādažos, jau vairākus gadus piedāvā dalītu bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu,” par izmaiņām stāsta Jānis Aizbalts, SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs.

Motivācija šķirot bioloģiskos atkritumus var būt gan ekonomiska, gan rūpēs par vidi balstīta. Viens no mudinājumiem šķirot bioloģiskos atkritumus ir zemāka maksa par to izvešanu, salīdzinot ar sadzīves atkritumiem. No 2024. gada maksa par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas būs 60 % apjomā no maksas par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Tomēr jāņem vērā, ka no bioloģisko atkritumu šķirošanas ekonomiskais ieguvums būs, ja vienlaikus tiks samazināts sadzīves atkritumu izvešanas biežums un/ vai konteinera tilpums. Taču tā kā ap 40 vai pat 50 % no nešķirotiem sadzīves atkritumiem sastāda tieši pārtikas atkritumi, tos atšķirojot, ietaupījums var būt ievērojams.

Tāpat motivācija šķirot daudziem iedzīvotājiem var būt rūpes par vidi. Pārstrādājot bioloģiskos atkritumus, tiek iegūta biogāze, kas  tiek izmantota elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanai. Turklāt, nošķirojot bioloģiskos atkritumus, samazinās poligonā noglabājamo atkritumu apjoms, bet vairs nederīgā pārtika un tās atkritumi tiek pārvērsti noderīgos resursos.

Komposts – labākā alternatīva BIO konteineram

Ja mājsaimniecībai ir iespēja veidot kompostu, tas ir ekonomisks un ekoloģisks veids, kā apsaimniekot bioloģiskos atkritumus, ko jau ir darījušas vairākas paaudzes pirms mums. Ja mājsaimniecība ir jau uzsākusi kompostēšanu vai tai ir iespēja to darīt savā teritorijā, iedzīvotāji ir aicināti arī turpmāk vai no jauna bioloģiskos atkritumus kompostēt. Tādā gadījumā nav nepieciešamības pēc atsevišķa konteinera bioloģiskajiem atkritumiem.

Kompostā drīkst likt: augļu un dārzeņu mizas, augu izcelsmes pārtikas produktus, tējas un kafijas biezumus, grieztos ziedus un telpaugus, olu čaumalas un dažādus dārza uzkopšanas atkritumus – zāli, vecos augus, neliela izmēra zarus. Kompostā neiederas gaļas un zivju gaļas pārtikas produkti, sadzīves atkritumi, tūju un citu koku zari.

Konteineri bioloģiskajiem atkritumiem

SIA “Eco Baltia vide” klienti bioloģisko atkritumu šķirošanai par samazinātu tarifu var pieteikt dažāda izmēra konteinerus. Pieejami 0,12 m3, 0,24 m3 un 0,66 m3 tilpuma konteineri, kas tiek izvesti pēc grafika. Pakalpojumam var pieteikties gan fizikas, gan juridiskas personas.

Lai bioloģiskie atkritumi būtu derīgi pārstrādei, būtiski ievērot pareizas šķirošanas pamatprincipus. Bioloģisko pārtikas atkritumu konteineros drīkst likt:

  • pārtikas un virtuves atkritumus (augļi, dārzeņi, pārtikas un ēdienu atkritumus bez iepakojuma, arī gaļa un siers);
  • dārzu vai parku atkritumus (koku lapas, zāle, veci augi un nelieli zariņi līdz 2 cm diametrā un garumā līdz 50 cm, izņemot tūju skujas un zarus);
  • kafijas un tējas biezumus;
  • olu čaumalas;
  • pieļaujams papīra vai bioloģiski noārdāmo maisu piejaukums (atkritumus konteinerā var izmest ar šādiem maisiņiem).

Maiss bioloģiskajiem un zaļajiem atkritumiem

Ja bioloģiskie atkritumi rodas neregulāri, ērts risinājums ir iegādāties priekšapmaksas speciālo maisu, kurā ievietot bioloģiskos dārza un pārtikas atkritumus. Maisi pieejami 120 litru tilpumā un to izvešanu var pieteikt pēc nepieciešamības. Par iespējām iegādāties šos maisus lūgums interesēties sava reģiona klientu apkalpošanas centrā.

Praktiski ieteikumi bioloģisko atkritumu šķirošanai mājsaimniecībā

Nereti iedzīvotājiem rodas bažas, ka pārtikas atkritumu šķirošana radīs lielas neērtības un mājoklī radīs smakas. Taču ir dažas lietas, ko var ieviest savā ikdienā, lai šķirošana būtu ērtāka.

  • Sāciet šķirot ar mazumiņu ar vienkāršāko. Piemēram, iesākumā tikai augļu un dārzeņu mizas metiet atsevišķā trauciņā.
  • Ierīkojiet speciālu tvertni. Mājsaimniecībā bioloģiskos atkritumus ērtāk būs uzkrāt nelielā traukā. Ir pieejamas speciālas tvertnes šo atkritumu savākšanai, piemēram 2-5 litru tilpumā, ar vāku un dubultu ietvaru un speciālām atverēm gaisa apmaiņai, kā arī dažādiem citiem tehniskiem uzlabojumiem, kas novērš smaku izdalīšanos.
  • Iznesiet atkritumus regulāri. Ja katru dienu pastaigas nolūkā iznesīsiet iztukšot šo tvertni, neradīsies smakas, turklāt būsiet izkustējies. Kad būsiet pieradis šķirot mizas, papildiniet šķirojamo bioloģisko atkritumu klāstu.
  • Turiet tvertni tīru – ieteicams tvertnē lietot speciālos maisus, lai tā turētos tīra vai arī tvertni pēc iztukšošanas izskalot.
  • Speciālie maisiņi – bioloģiskos atkritumus mājās var šķirot arī papīra maisiņos un biodegradējamajos maisiņos un atkritumus konteinerī izmest ar šiem maisiņiem.

Iespējams, kad redzēsiet, ka sadzīves atkritumu tvertne mājās piepildās retāk, motivācija šķirot pieaugs!

Plašāka informācija par citiem “Eco Baltia vide” pakalpojumiem un nodrošinātajām atkritumu šķirošanas iespējām, kā arī aktuālo informāciju iespējams atrast uzņēmuma mājaslapā www.ecobaltiavide.lv. Jautājumu gadījumā aicinām sazināties, rakstot uz e-pastu: info@ecobaltiavide.lv vai zvanot pa tālruni: 8717 vai 67 799 999.

 

Saistītie raksti

“Eco Baltia vide” savos reģionos aicina šķirot arī dzērienu kartona iepakojumu jeb piena, kefīra, sulas u.c. pakas

18/07/2024

Attīstoties otrreizējo izejvielu pārstrādes iespējām pasaulē, palielinās to atkritumu daudzums, ko iedzīvotājiem iespējams šķirot dalīti no citiem atkritumiem. Piemēram, ja vēl pēdējos gados starp dažādiem iepakojumiem daudzviet netika pieņemts dzērienu kartona jeb kompozīta (dažādu materiālu […]

Derīgas lietas gluži par baltu velti. Saldū tapis otrreiz izmantojamu mantu skapis

16/07/2024

Lietu atkārtota izmantošana tāpat kā atkritumu šķirošana ir viens no ilgtspējīgiem ikdienas paradumiem, kas nereti tiek aizmirsts. Aktualizējot atkārtotas lietu izmantošanas nozīmi cilvēku ekoloģiskās pēdas mazināšanā un atgādinot, ka itin bieži tas, kas vienam var […]

“Eco Baltia vide” reizi mēnesī Skrundā nodrošinās klientu apkalpošanu klātienē

11/07/2024

No šā gada 1. jūlija vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” Kuldīgas novada Skrundas pilsētā un pagastā, kā arī Nīkrāces, Rudbāržu, Raņķu pagastā turpina sniegt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus. Lai nodrošinātu pieejamāku klientu apkalpošanu ikvienam […]

Divu dienu akcijas laikā Mārupē savāktas 52,67 tonnas dažāda veida atkritumu

03/07/2024

Jūnijā divus dienu akcijas laikā Mārupes pilsētā un pagastā iedzīvotāji nodevuši 52,67 tonnas dažāda veida atkritumu. Akciju organizēja vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide”, piedāvājot iedzīvotājiem savās dzīves vietās bez maksas atbrīvoties no nederīgajām […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi