aizvērt
open menu
Kurzeme
facebook
Kampaņā “Elektrotehnikas šķirošanās tūre” pārstrādei nodotas 237 tonnas elektroiekārtu

Kampaņā “Elektrotehnikas šķirošanās tūre” pārstrādei nodotas 237 tonnas elektroiekārtu

Vairāk nekā piektā daļa Latvijas iedzīvotāju nevajadzīgās elektroierīces izmet sadzīves atkritumos,* kur, pēcāk nonākot atkritumu poligonos, tās kļūst par draudu videi.  Lai veicinātu iedzīvotāju interesi par atbildīgu elektrotehnikas šķirošanu un skaidrotu savu laiku nokalpojušo iekārtu negatīvo ietekmi, Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide”, tehnoloģiju uzņēmumu “Tet” un “Maxima Latvija” kopš aprīļa īstenoja kampaņu “Elektrotehnikas šķirošanās tūre”, aicinot nodot nevajadzīgās elektroiekārtas otrreizējai pārstrādei. Kampaņas laikā 6346 Latvijas iedzīvotāji pārstrādei kopā nodeva 237 tonnas veco elektroiekārtu.

 

“Mūsdienīga dzīves vide nav iedomājama bez dažādām elektroiekārtām, kas noteiktās situācijās būtiski atvieglo ikdienu. Aizstāt vēl funkcionējošas elektropreces ar jaunākām ir tehnoloģiju laikmeta iezīme, taču tam ir jāiet roku rokā ar cilvēku paradumiem nevajadzīgās ierīces neturēt mājās, bet nodot otrreizējai pārstrādei vai vismaz lietošanā kādam, kuram tās vēl var lieti noderēt. Kā pierāda mūsu kampaņu rezultāti, Latvijas iedzīvotājiem mājās glabājas iespaidīgs daudzums nolietotās tehnikas – vietām no vienas mājsaimniecības esam pieņēmuši pat teju tonnu dažāda veida iekārtu jeb svara ziņā apmēram 20 vidēja izmēra ledusskapjus. Jāatceras, ka vecā elektrotehnika ir videi kaitīgie atkritumi un to sastāvā var būt dažādi ķīmiskie elementi, kas var atstāt negatīvas sekas gan uz vidi, gan cilvēka veselību. Turklāt elektroiekārtas ir iespējams pārstrādāt otrreizējās izejvielās, no kurām ražot jaunas preces,” saka Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

 

Kampaņas “Elektrotehnikas šķirošanās tūre” pirmais posms notika pie 28 veikaliem “Maxima” un citviet Latvijas reģionos, tostarp Rīgā, Valmierā, Cēsīs, Limbažos, Jelgavā, Tukumā, Rojā, Talsos, Pļaviņās, Gulbenē, Balvos, Preiļos, Daugavpilī, Jēkabpilī, Aucē, Tērvetē, Aizputē, Skrundā un Vecumniekos, kur 1109 dalībnieki kopā nodevuši 64 tonnas veco elektroiekārtu. Starp visiem reģioniem lielāko nolietoto elektroierīču daudzumu nodeva Saldus iedzīvotāji – 14 tonnas. Šis bija arī reģions, kurā piedalījās lielākais dalībnieku skaits – 158. Otrajā vietā ar nodotām sešām tonnām tehnikas ierindojās Vecumnieku, savukārt trešajā ar četrām tonnām – Talsu iedzīvotāji. Otrs lielākais dalībnieku skaits bija Balvos – 74, bet trešo vietu ar 62 dalībniekiem ieņēma Daugavpils.

 

Savukārt kampaņas otrajā posmā, kas norisinājās 63 šķirošanas laukumos visā Latvijā, piedalījās 5237 dalībnieki, kopā pārstrādei nododot 173 tonnas elektroiekārtu. Visvairāk – 13 tonnas – nodots Valmierā, kur bijis arī visvairāk dalībnieku – 333. Otrajā vietā ar 11 tonnām ierindojas Cēsis, bet trešajā ar teju desmit tonnām – Limbaži. Savukārt dalībnieku skaita ziņā otrā visaktīvākā vieta Latvijā ar 311 dalībniekiem bija Talsi, un tikai par vienu dalībnieku mazāk bijis Smiltenē.

 

“Esam gandarīti par iedzīvotāju lielo atsaucību, šajā kampaņā nododot tik lielu nolietotās elektrotehnikas apjomu, un ceram, ka tas būs labs sākums arī ikdienas paradumu maiņai. Tieši iedzīvotāju paradumi ir viens no atkritumu šķirošanas sistēmas attīstības straujākiem virzītājiem. Ja cilvēkiem jau šķiet pašsaprotami šķirot iepakojumu un stikla taru, tad elektrotehnika itin bieži tomēr atrod kādu stūri mājās, šķūnītī vai garāžā, kur tā mēdz stāvēt vairākus gadus un pat gadu desmitus. Tā vietā mēs varam pagarināt šo ierīču dzīves ciklu un saudzēt dabas resursus, jo no pārstrādātajām izejvielām var ražot jaunu tehniku, nevis izmantot pirmreizējos dabas materiālus, no kuriem daļa ir strauji izsīkstoši derīgie izrakteņi.,” pauž “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts, aicinot iedzīvotājus arī turpmāk būt aktīviem un izmantot visas iespējas šķirot nevajadzīgo tehniku – nogādāt uz atkritumu šķirošanas laukumiem, pieteikt savākšanu no mājām, ja to piedāvā atkritumu apsaimniekotājs, vai mazo tehniku nogādāt uz tirdzniecības vietās novietotajām speciālajām šķirošanas tvertnēm, kā arī pievērst uzmanību saviem patēriņa paradumiem, iegādājoties jaunas elektropreces.

 

“Šī bija vērtīga iniciatīva, ar kuras galveno ideju turpināsim strādāt arī tālāk – apvienojot tirgotāju un atkritumu apsaimniekotāju spēkus, kopīgi rodam iespēju iedzīvotāju atbildīgai, bet vienlaikus arī ērtai saimniekošanai un dzīvošanai ikdienā. Sabiedrība arvien vairāk sāk apzināties šķirošanas nozīmību vides saglabāšanas un arī ilgtspējas kontekstā, un mēs novērojam, ka šī aktivitāte turpina uzņemt apgriezienus. Tāpēc aicinām klientus izmantot iespēju, pērkot jaunu elektroierīci, nolietoto nodot bez maksas. Esam novērojuši, ka šī iniciatīva tiek pozitīvi novērtēta un visbiežāk izmantota, iegādājoties lielo sadzīves tehniku – veļas mašīnu, ledusskapi vai televizoru,” uzsver “Tet” Tehnikas biznesa attīstības daļas direktors Pāvels Degtjarevs.

 

“Mums kā tirgotājam ir lieliska iespēja būt vienam no kanāliem, kas līdzdarbojas aprites ekonomikas veicināšanā. Ik dienu mūsu veikalus apmeklē aptuveni 300 000 cilvēku un tieši informācijas nodošana un dabai draudzīgas infrastruktūras nodrošināšana pie mūsu veikaliem ir vērtīga un vajadzīga iniciatīva, kurā arī aktīvi iesaistāmies. Šķirošanas tūre ir bijis lielisks izzināšanas un paradumu maiņas laiks, kas ikvienam no mums atgādina par šķirošanas nepieciešamību un to, cik būtiski mums katram ir padomāt par savām ikdienas aktivitātēm, kas tiešā veidā ietekmē to, cik dabai draudzīgi dzīvosim nākotnē. Ilgtspējīgas iniciatīvas ir mūsu prioritāte un esam patiesi priecīgi kopā ar mūsu sadarbības partneriem lepoties ar veiksmīgu šķirošanas tūres noslēgumu un ceram uz kopīgām dabai draudzīgām iniciatīvām arī nākotnē,” norāda “Maxima Latvija” korporatīvo komunikāciju projektu vadītāja Laura Bagātā.

 

Ņemot vērā, ka elektrotehnikas savākšana ir tikai viens no tās apsaimniekošanas posmiem un svarīgākais ir veicināt ierīču atkārtotu apriti, tostarp remontēšanu, kampaņas noslēguma pasākumā 15. septembrī pie T/C “Domina Shopping” notika Latvijā pirmās Elektrotehnikas ātrjaukšanas sacensības, lai pārbaudītu, cik daudz skrūvju desmit minūšu laikā iespējams izskrūvēt no datora klaviatūras. Sacensībās piedalījās reperis rolands če, ētera personība un dīdžejs Toms Grēviņš, dziedātāja Katō un raidījumu vadītāja Beta Beidz (īstajā vārdā Beāte Bērziņa). Lai arī trīs no dalībniekiem – Toms Grēviņš, Katō un rolands če – izrādījās veiklākie un visi kā viens izskrūvēja piecpadsmit skrūves, Vislatvijas šķiratlona trenere Viktorija par uzvarētāju pasludināja Betu Beidz, kurai neizdevās izskrūvēt nevienu skrūvi, tādējādi atgādinot – elektrotehniku jaukt pašiem nekādā gadījumā nav ieteicams! Tieši tāpēc tā ir jānodod specializētās vietās, kur tā tiks droši un atbilstoši apsaimniekota.

 

Kampaņas “Elektrotehnikas šķirošanās tūre” noslēguma pasākumā atklātā izstāde, kas veltīta elektrotehnikas šķirošanai un Latvijas iedzīvotāju paradumiem, iegādājoties un apsaimniekojot elektroierīces. Izstāde līdz 15.oktobrim būs skatāma T/C “Domina Shopping” telpās.

Saistītie raksti

Janvārī Babītes un Salas pagastu iedzīvotāji nodevuši 9,2 tonnas videi kaitīgo un 9,2 tonnas lielgabarīta atkritumu

31/01/2023

Babītes uz Salas pagastos noslēgusies ik ceturksni rīkotā vides apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “Eco Baltia vide” akcija elektronikas, lielgabarīta un citu videi kaitīgo atkritumu savākšanai. Janvārī Babītes un Salas iedzīvotāji otrreizējai pārstrādei nodeva gandrīz 5  tonnas […]

Saldus novadā apstiprinātas izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas maksā

31/01/2023

Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” informē par izmaiņām atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu maksā Saldus novadā. Balstoties uz Saldus novada domes šā gada 26.janvārī pieņemto lēmumu, izmaiņas stājas spēkā no šā gada 1.janvāra.   Papildu […]

Kampaņā “Tavs toksiskais pirkstiņš?” vērš uzmanību bateriju ietekmei uz vidi un cilvēku veselību

27/01/2023

Baterijas, tāpat kā citi bīstamie atkritumi, nepareizi apsaimniekotas, rada piesārņojuma riskus videi. Viena zemē nomesta pirkstiņbaterija var saindēt pat vienu kubikmetru augsnes, un to sastāvā esošās ķīmiskās vielas caur gruntsūdeņiem var nonākt cilvēka organismā. Latvijas […]

“Eco Baltia” pabeidz ielu un ceļu uzturēšanas uzņēmuma “Pilsētas Eko Serviss” iegādi

23/01/2023

Baltijā lielākās un straujāk augošās vides resursu apsaimniekošanas uzņēmumu grupas AS “Eco Baltia” uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” ar meitasuzņēmuma starpniecību pabeidzis ceļu un ielu uzturēšanas uzņēmuma SIA “Pilsētas Eko Serviss” iegādes darījumu. Tas paredz […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi