Pilotprojekts: Rīgā būtiski uzlabojušies bioloģisko atkritumu šķirošanas rādītāji, tomēr tos šķiro par maz
Vides apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar SIA “Rīgas namu pārvaldnieku” (RNP) un SIA “Latvijas Namsaimnieku” (LN) īstenotā pilotprojekta “Pūt vai nepūt?!” noslēdzošie rezultāti rāda būtisku bioloģisko atkritumu šķirošanas kvalitātes uzlabojumu. Projektā iesaistīto māju dati rāda, ka tajās neatbilstošs saturs bioloģiskajos konteineros bijis mazāk nekā 5 % gadījumu. Ja līdz šim no visos “Eco Baltia vide” Rīgā apsaimniekotajos bioloģisko atkritumu konteineros sašķirotajiem atkritumiem neatbilstošs saturs veidoja 23%, tad šobrīd, pēc projekta noslēguma, arī visā Rīgā tie ir tikai 5,12%.
Tomēr, neskatoties uz pozitīvajiem uzlabojumiem, dati arī norāda uz to, ka bioloģisko atkritumu šķirošana joprojām notiek nepietiekami. Projekta gaitā secināts, ka ir nepieciešami papildu pasākumi un ilgtermiņa stratēģijas, lai vēl vairāk veicinātu bioloģisko atkritumu šķirošanas kultūru sabiedrībā.
“Savos jaunākajos datos redzam, ka iedzīvotāju izglītošana un informēšana ir būtisks solis bioloģisko atkritumu šķirošanas kvalitātes uzlabošanā. Diemžēl sabiedrības iesaiste pagaidām ir samērā gausa, ņemot vērā to, ka pie daudzdzīvokļu mājām vēl arvien varam novērot, ka konteineru laukumā starp diviem lieliem konteineriem, kas paredzēti nešķirotajiem atkritumiem, pieejams tikai viens maza izmēra konteiners bio atkritumiem. Proporcijai vajadzētu būt ja ne pretējai, tad teju pusei uz pusi, jo, kā liecina dati, bio atkritumi veido līdz pat 40 % no kopējā ikdienā radītā atkritumu daudzuma,” secinājumos par projektu dalās SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.
Lai arī “Eco Baltia vide” savāktais bioloģisko atkritumu apjoms jūlijā rāda 70 % kāpumu pret janvārī savākto bioloģisko atkritumu apjomu, tomēr tas veido tikai 2,9 % no jūlijā uzņēmuma savāktā nešķiroto atkritumu apjoma. Tieši kāpinot atšķiroto bioloģisko atkritumu apjomu, iespējams nodrošināt biežāku konteinera iztukšošanu un mazināt smaku izplatību, kas mēdz būt apgrūtinoši vasaras periodā.
“Rīgā jau uzstādīti gandrīz 5000 konteineru, daļa iedzīvotāju jau paspējuši tos samainīt uz lielākiem vai mazākiem. Kopš “obligātuma” ieviešanas gandrīz dubultojies bioloģiski nošķiroto atkritumu apjoms, kas ir laba ziņa, vēl laba ziņa ir tā, ka šķirojam labāk nekā gada sākumā vai pagājušā gadā, piemēram, ir mazāk piemaisījumu. Tomēr kopumā bioloģiski nošķiroto atkritumu apjoms ir mazs. Redzam, ka nepieciešams pastiprināt komunikāciju ar iedzīvotājiem: gan runājot ar namu apsaimniekotājiem, gan atkritumu apsaimniekotājiem. Lai veicinātu šķirošanu, neapšaubāmi būtu nepieciešams “nulles” tarifs, proti, ka arī bio atkritumu izvešana iedzīvotājiem ir bez maksas. Tas ir valdības uzdevums, ko arī no Rīgas domes puses esam rosinājuši,” uzsver Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps.
Novērojot situāciju projektā iesaistītajās daudzdzīvokļu ēkās, secināts, ka iedzīvotājiem nepieciešams atbalsts, informācija un dažādi praktiskie risinājumi šķirošanas atvieglošanai. Kā viens motivējošiem apstākļiem ir pieejami bioloģiski noārdāmie maisiņi. To norāda arī projektā iesaistīto daudzdzīvokļu nama sētnieki – izmantojot konteinerā ieklāto maisu, uzlabojas tā tīrība un estētika.
“Getliņi EKO pieredze rāda, ka izglītošanas kampaņas un ērtas infrastruktūras izveide ir tas, kas turpmākos gadus aktīvi jāturpina, lai uzlabotu bioloģisko atkritumu šķirošanu iedzīvotāju vidū. Paradumu maiņai ir vajadzīgs laiks, bet jau šobrīd redzam, ka pieaug Rīgā uzstādīto bioloģisko atkritumu konteineru skaits – iedzīvotāji gatavi šķirot, ja tam ir piemērota infrastruktūra un tiem ir pieejama informācija. Bioloģisko atkritumu pārstrāde ir svarīga, lai pēc iespējas vairāk atkritumu tiktu pārstrādāti un mazāk nonāktu atkritumu kalnā. Bioloģisko atkritumu šķirošanu var uzskatīt par visas sabiedrības kopīgo misiju, jo tikai gadu no gada palielinot šķirošanas apjomus, mēs spēsim novērst jaunu poligonu izveidi,” uzsver SIA “SIA „Getliņi EKO” ārējās komunikācijas vadītājs Ričards Aksels Ozoliņš.
No projektā iesaistītajām mājām īpaši jāizceļ adreses Zvaigznāja gatvē 7 un Zvaigznāja gatvē 9, kur ne reizi kopš bioloģiskā konteinera uzstādīšanas nav konstatēts neatbilstošs konteinera saturs. Projektā iesaistīto namu apsaimniekotāju novērojumi liecina, ka iedzīvotāju interese par šķirošanas nozīmīgumu pieaug, taču interesējošie jautājumi liek noprast, ka daļai iedzīvotāju tomēr nav skaidrs, kā un kāpēc šķirot bioloģiskos atkritumus.
Kā biežākās kļūdas bioloģisko atkritumu šķirošanā novērota bioloģisko atkritumu izmešana sadzīves atkritumu konteineros, neatbilstoša materiāla – visbiežāk plastmasas priekšmetu, dažādu iepakojumu, kā arī citu neatbilstošu atkritumu, tostarp sadzīves atkritumu, stikla un tūju – izmešana brūnajos konteineros.
Lai atvieglotu šķirošanu un padarītu šo pieredzi patīkamāku, drīzumā “Eco Baltia vide” saviem klientiem piedāvās iegādāties dažāda tilpuma bioloģiski noārdāmos maisiņus, kuri būs piemēroti bioloģisko atkritumu šķirošanai. Tāpat būs pieejams jauns pakalpojums – specializētā maisa ieklāšana konteinerā.
Projekts “Pūt vai nepūt” trīs mēnešu garumā norisinājās Rīgā. Tajā piedalījās četras daudzdzīvokļu mājas, kas atrodas Zvaigznāju gatvē, Ieroču ielā, Hanzas ielā. Projektu rīkoja SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar diviem namu apsaimniekotājiem – “Rīgas namu pārvaldnieks” un SIA “Latvijas Namsaimnieks”.
Jaunas iespējas mūsu klientiem – maisiņi bioloģisko atkritumu savākšanai un maisu ieklāšanas pakalpojums
Lai palīdzētu novērst smakas, kas rodas, šķirojot bioloģiskos atkritumus, un lai uzturētu konteinerus tīrus, SIA “Eco Baltia vide” ir radusi iespēju pilnveidot bioloģisko atkritumu šķirošanas sistēmu, ieviešot vairākus uzlabojumus. Turpmāk iedzīvotājiem būs iespējams iegādāties ne […]
Saldus novada iedzīvotāji akcijas laikā nodevuši 5,76 tonnas elektrotehnikas
Lai veicinātu aktīvāku nolietotās elektrotehnikas apriti, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu vasaras izskaņā īpaši aicināja Saldus novada iedzīvotājus nogādāt visa veida nolietotās elektroiekārtas uz uzņēmuma šķirošanas laukumu Saldus […]
“Eco Baltia” grupas uzņēmums “Eco Baltia vide” personu apvienības sastāvā turpmākos piecus gadus nodrošinās transporta būvju ikdienas uzturēšanu Rīgā
Baltijā lielākās vides resursu apsaimniekošanas un atkritumu pārstrādes uzņēmumu grupas AS “Eco Baltia” vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” Rīgas domes izsludinātajā atklātajā konkursā par “Transporta būvju ikdienas uzturēšanu no 2024.gada līdz 2029.gadam” ieguvis […]
Oktobrī Babītes un Salas pagastā notiks elektrotehnikas un lielgabarīta atkritumu nodošanas akcija
17. un 18. oktobrī vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” aicina Babītes un Salas pagastu iedzīvotājus piedalīties nolietoto elektroiekārtu, lielgabarīta un sadzīvē radušos bīstamo atkritumu bezmaksas nodošanas akcijā. Iedzīvotāji aicināti līdz 14. oktobra plkst. […]