aizvērt
open menu
facebook
Teju puse Latvijā ievestā apģērba ir pietuvināti atkritumu statusam

Teju puse Latvijā ievestā apģērba ir pietuvināti atkritumu statusam

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijā vidēji gadā tiek ievestas vairāk nekā 30 000 tonnas dažāda veida apģērbu, apavu un mājas tekstila, no kuriem teju puse jeb vidēji 14 600 tonnas gadā ir citu valstu lietotais apģērbs. Lai arī palielinās to lietoto tekstiliztrādājumu apjoms, kas caur Latviju tālāk tiek virzīts atkārtotā apritē ārzemēs, Latvija joprojām ir nozīmīgs eksporta tirgus citu valstu nolietotajam apģērbam, kas ir pietuvināts atkritumu statusam un draud nonākt atkritumu poligonos.

Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis: No kopējā Latvijā apglabātā atkritumu apjoma aptuveni 4% veido tekstilizstrādājumi*. Kamēr Latvija ir viena no pirmajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kura strauji virzās uz tekstila dalītās vākšanas sistēmas ieviešanu, arvien pie mums lielā daudzumā nonāk citu valstu nolietotais apģērbs un apavi. Pēdējos trīs gados, strādājot pie pilotprojekta tekstila šķirošanas ieviešanai Latvijā, esam analizējuši, kā veicināt novalkātā un sašķirotā tekstila virzīšanu atkārtotā apritē. Tomēr pie esošā normatīvo aktu regulējuma un ar tikai pāris privātu uzņēmumu veiktām investīcijām nepietiks, lai Latvijā ieviestu pilnvērtīgu tekstila šķirošanas sistēmu un veicinātu atkārtotu apriti arī vietējā tirgū.”

Pēdējo sešu gadu laikā importētā lietotā tekstila apjoms Latvijā palielinājies par teju pieciem tūkstošiem tonnu – no 11,6 tūkstošiem tonnu 2017.gadā līdz 14,9 tūkstošiem tonnu 2022.gadā, turpinot palielināt atkritumu poligonu apmērus. Neliels kritums bija vērojams pandēmijas laikā – 2021.gadā -, kad Latvijā nonāca 11,9 tūkstoši tonnu šo izstrādājumu. Tajā pašā laikā kopš 2017.gada par gandrīz trīs tūkstošiem tonnu palielinājies lietotā tekstila apjoms, kas no Latvijas eksportēts uz citām valstīm (2017.gadā tās bija 5,8 tūkstoši tonnu; 2022.gadā – 10,7 tūkstoši tonnu), tomēr tas nespēj kompensēt to apjomu, kas paliek Latvijas tirgū un ir pietuvināms jau atkritumu statusam.

Latvijas Zaļais punkts kopā SIA “Eco Baltia vide” un citiem partneriem Latvijā izvietojuši jau vairāk nekā 170 speciālus, sarkanus tekstila šķirošanas konteinerus, kuros iedzīvotāji aicināti ievietot visa veida apģērbu, apavus un mājas tekstilu. Kā liecina iedzīvotāju aptauju dati**, tos jau šobrīd labprāt izmanto 33% sabiedrības (2020.gadā – 21%), turklāt 71% aptaujāto norādījuši, ka tekstila šķirošanā iesaistītos aktīvāk, ja viņu dzīvesvietas tuvumā būtu pieejami šie konteineri.

“Lai arī tas prasa investīcijas, novietot vidē jaunu šķirošanas konteineru nav liela māksla. Taču, ja vēlamies, lai Latvijā to skaits būtiski palielinātos, uz kā pamata kāpināt arī sašķirotā tekstila apjomus, kas nonāk atkārtotā apritē vai pārstrādē nevis atkritumu poligonā, ir jāveic izmaiņas normatīvajos aktos. Primāri jānosaka atbildības, kurš ir atbildīgs par tekstila atkritumu radīšanu un maksā par šādas jaunas sistēmas ieviešanu un uzturēšanu. Patlaban  dažu atkritumu apsaimniekotāju veiktas investīcijas nevar strādāt kā ilgtermiņa risinājums. Turklāt, ņemot vērā savākto tekstilizstrādājumu zemo kvalitāti, ko tostarp veido no citām valstīm ievestais lietotais apģērbs, normatīvajam regulējumam jābūt izveidotam tā, lai tiktu veicināti arī tekstila pārstrādes risinājumi,” pauž K.Zakulis.

Mudinot rast risinājumus tekstila atkritumu apjoma mazināšanai Latvijā, kā arī nodrošināt skaidru normatīvo regulējumu dalītās tekstila savākšanas sistēmas turpmākai attīstībai, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” un Latvijas Zaļais punkts kopā ar citiem sadarbības partneriem īsteno kampaņu “Stils–tekstils”. Tās ietvaros Rīgas centrā, Esplanādē, iekārtota iespaidīga vides instalācija “Stila aleja”, kuras mērķis ir aicināt iedzīvotājus šķirot tekstilu, kā arī uzskatāmi parādīt, ka no stilīga apģērba līdz tekstila atkritumiem ir tikai viens solis.

Kampaņas organizatori aicina Latvijas iedzīvotājus jau šobrīd izmantot specializētos tekstila šķirošanas konteinerus un sašķiroto apģērbu apavus un mājas tekstilu.. Visa informācija par tekstila šķirošanu, atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, kā arī SIA “Eco Baltia vide” un Latvijas Zaļā punkta sarkano tekstila šķirošanas konteineru adreses apkopotas kampaņas mājaslapā tekstils.lv.

 

*Dati no biedrības “Zaļā biedrība” veiktā pētījuma LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros, kas tiek īstenota ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu. 

* *Iedzīvotāju aptauja “Patērētāju tekstila izstrādājumu šķirošanas paradumu novērtējums” veikta Eiropas Savienības LIFE programmas integrētā projekta “Atkritumi ka resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros no 2022. gada 30. jūnija līdz 7. jūlijam, kopumā aptaujājot 1029 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18-75gadiem. Aptauju internetā veica pētījumu kompānija “Forta Research”.

Saistītie raksti

Viesītē tiks izveidots pagaidu punkts nolietotas elektrotehnikas savākšanai

23/05/2024

Lai padarītu nolietotas elektrotehnikas nodošanu pieejamāku ikvienam Latvijas iedzīvotājam, vides apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” Jēkabpils novada Viesītē, Smilšu ielā 39b izveidos elektrotehnikas pieņemšanas pagaidu punktu. Uz elektrotehnikas nodošanas punktu, […]

24. maijā saīsināts darba laiks SIA “Eco Baltia vide” klientu centriem Pierīgā

23/05/2024

Informējam, ka 24. maijā tehnisku iemeslu dēļ SIA “Eco Baltia vide” klientu apkalpošanas centri Brīvības gatvē 289, Rīgā un Getliņu ielā 5, Rumbulā, strādās no plkst. 9.00 līdz 16.00. Rīgas un Pierīgas zvanu centrs strādās […]

Akcijas laikā Pļaviņu iedzīvotāji pārstrādei nodevuši 3,16 tonnas elektrotehnikas

22/05/2024

Lai veicinātu iespējas iedzīvotājiem ērtāk atbrīvoties no nolietotās elektrotehnikas, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” no 25. aprīļa rīta līdz 10. maijam aicināja Pļaviņu iedzīvotājus nogādāt elektrotehniku uz pagaidu […]

SIA “Eco Baltia vide” viesojas Mārupes novadā, lai izglītotu par atkritumu šķirošanu

16/05/2024

Lai izglītotu un ieinteresētu iedzīvotājus vides saudzēšanas un atkritumu šķirošanas jautājumos, SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu 2024. gada maijā viesojās Mārupes novadā. Uzņēmumu pārstāvji apmeklēja pirmskolas izglītības iestādi “Saimīte” Piņķos, kopumā […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi