aizvērt
open menu
Kurzeme
facebook
Ukrainas bēgļu atbalstam un tekstila šķirošanas veicināšanai sākta kampaņa “Atver sirdi, atver skapi!”

Ukrainas bēgļu atbalstam un tekstila šķirošanas veicināšanai sākta kampaņa “Atver sirdi, atver skapi!”

Lai atvieglotu apģērba, apavu un citu tekstila izstrādājumu ziedojumu Ukrainas iedzīvotājiem vākšanu, kā arī veicinātu tekstila šķirošanu Latvijā, 19. maijā vides apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide”, “Latvijas Zaļais punkts”, Rimi Latvia un labdarības biedrība “Tavi draugi” uzsākuši kampaņu “Atver sirdi, atver skapi!”. Tās ietvaros Latvijas sabiedrība aicināta pārskatīt savu skapju saturu un apnikušo vai nederīgo apģērbu, apavus un mājas tekstilu ziedot, nododot kādā no vairāk nekā 130 speciālajiem tekstila šķirošanas konteineriem Latvijā.

 

Ātrās modes un patēriņa kultūras laikmetā cilvēki nemitīgi papildina un maina sava skapja saturu, lai ietu kopsolī ar laiku un modes tendencēm. Tas, kas vilkts mugurā pirms gada, šodien tiek uzskatīts par neaktuālu un aizmirsts guļ skapja dziļākajās dzīlēs vai vienkārši tiek izmests atkritumos. Tā vietā, lai apnikušajām un vairs nevajadzīgajām lietām rastu atkārtotu pielietojumu, tās vēl arvien lielā apjomā nonāk atkritumu poligonos, veidojot 3–5% no kopējā sadzīves atkritumu apjoma.

 

Tikmēr organizācijas, kas vāc ziedojumus no Ukrainā notiekošā kara bēgošajiem cilvēkiem, nereti ziedojumos saņem atkritumus, nevis valkājamus apģērbus un apavus. “Šobrīd, kad Ukrainas tauta ir ierauta karā un piedzīvo humāno krīzi, daļa Latvijas iedzīvotāju labprāt ziedo savu nevajadzīgo vai nederīgo apģērbu un apavus dažādām organizācijām un iedzīvotāju iniciatīvām, kas sniedz atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem un bēgļiem. Diemžēl vienotas, efektīvas, iedzīvotājiem plaši pieejamas un ērti sasniedzamas nacionāla mēroga apģērba un tekstila izstrādājumu ziedojumu vākšanas sistēmas, lai atbalstītu Ukrainas cilvēkus, Latvijā joprojām nav. Ziedojumus vāc dažādas organizācijas, iedzīvotāju iniciatīvas u. tml., kuru ziedojumu vākšanas punkti pieejami lielākoties lielajās Latvijas pilsētās. Tiem ir noteikti darba laiki, kas ierobežo piekļuvi un rada neērtības iedzīvotājiem, kuri, iespējams, apsver ziedošanu. Mūsu izveidotais tekstila savākšanas konteineru tīkls ir rīks, kas var palīdzēt šīs problēmas kaut daļēji risināt,” norāda Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

 

Kampaņas rīkotāji aicina Latvijas iedzīvotājus pašiem nevajadzīgo, bet vēl valkājamo apģērbu, apavus un mājas tekstilu ievietot kādā no vairāk nekā 130 “Eco Baltia vide” un citu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu tekstila šķirošanas konteineriem, lai pēc sašķirošanas labos un kvalitatīvos izstrādājumus  nodotu tālāk labdarības organizācijām. Šādi konteineri pieejami Rīgā, Pierīgas pašvaldībās, Daugavpilī, daudzviet Kurzemē un Vidzemē un citos reģionos.

 

“Šis ir piemērots brīdis, lai ieviestu kārtību savos skapjos un savos paradumos. Tekstila šķirošanas konteineros var ievietot tīras, sausas un, vēlams, nesabojātas drēbes, kuras ir iespējams ziedot vai nodot atkārtotā apritē, tostarp pārstrādē. Vēl jo vairāk tas attiecas uz tekstila nodošanu labdarības organizācijām: tās ar pateicību pieņems lietas, kas bija modē pērn un pirms diviem gadiem, taču ne saplēstu vai sabojātu apģērbu. Galvenā vadlīnija, kā izvērtēt sava skapja saturu, ir atbildēt uz jautājumu – vai pašam nebūtu nepatīkami vilkt šo apģērba gabalu mugurā? Reglāra un pārdomāta tekstila šķirošana palīdz ne tikai atbalstīt grūtībās nonākušos līdzcilvēkus, bet arī veidot dabai draudzīgus paradumus un mazināt vides piesārņojumu,” aicina “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

 

“Eco Baltia vide” tekstila šķirošanas konteineri ir izvietoti arī pie lielveikaliem Rimi visā Latvijā, tāpēc ziedot nevajadzīgo apģērbu var arī, dodoties uz veikalu. ““Rimi” atbalsta Ukrainas iedzīvotājus, piedāvājot darba iespējas un komplektējot pārtikas pakas humānās palīdzības kravām sadarbībā ar Latvijas Samariešu apvienību. Tāpēc arī dalība šajā iniciatīvā mums šķiet pašsaprotama, vēl jo vairāk – ilgtspējīgas vides veidošana ir “Rimi” ikdienas darba kārtībā, gan izvēloties dabai draudzīgas tehnoloģijas un resursus savā saimnieciskajā darbībā, gan palīdzot pircējiem un sadarbības partneriem izdarīt atbildīgas izvēles. Pārdomāta tekstila šķirošana ir svarīga, lai ļautu lietām dzīvot otru dzīvi un mazinātu atkritumu apjomu, tā saudzējot dabas resursus un vienlaikus atbalstot grūtībās nonākušos,” stāsta Rimi Latvia ārējās komunikācijas vadītāja Inga Bite.

 

Iedzīvotāju sašķirotais tekstils no speciālajiem konteineriem nonāk SIA “Eco Baltia vide” šķirošanas filiālē Tukumā, kur tas tiek šķirots pa kategorijām. Daļa, kas ir labais un kvalitatīvais materiāls, tiek novirzīta atkārtotai valkāšanai attīstības valstīs un labdarībai, kas patlaban veido aptuveni 72% no kopējā sašķirotā tekstila daudzuma. Vidēji 7% nonāk pārstrādē, savukārt 21% ir tekstilatkritumi, kas diemžēl atkārtotā apritē nav derīgi un nonāk atkritumu poligonā.

 

Organizācijas, kas vāc ziedojumus, nereti saskaras ar problēmām, ko rada nepārdomāta tekstilizstrādājumu nodošana labdarībai. “Līdz ar sezonalitāti mainās arī cilvēku vajadzības – vasarā ziemas mēteļi nav aktuāli, bet labdarības organizācijām ir jāvelta daudz laika un enerģijas, lai atlasītu sezonas piemērotus apģērbus, un pēc tam jāmeklē iespējas atbrīvoties no nederīgā. Savukārt mājas tekstilijas, kas arī ir nepieciešamas cilvēkiem, kuri Latvijā ieradušies bez iedzīves, netiek ziedotas pietiekamā apjomā. Cilvēkiem apģērbs un apavi ir nepieciešami šeit un tagad. Turklāt apģērba šķirošana prasa apjomīgus cilvēkresursus. Mēs esam no sirds pateicīgi katram, kurš ar cieņu attiecas pret ziedošanu, apzinoties, ka ziedošanas mērķis ir nevis atbrīvoties no tekstilatkritumiem, bet gan patiešām palīdzēt grūtībās nonākušiem cilvēkiem,” uzsver Biedrības “Tavi draugi” mārketinga vadītāja Beāte Bēvalde.

 

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā labdarības biedrība “Tavi draugi” no iedzīvotājiem saņēmuši aptuveni 6 tonnas atbalsta preču, tostarp tekstilizstrādājumus. Savukārt no visa ziedotā apjoma 2,5 tonnas nācies nogādāt uz atkritumu poligonu.

 

Kampaņa “Atver sirdi, atver skapi!” turpināsies līdz šā gada beigām, taču uzņēmumi sadarbību turpinās arī pēc tam, nodrošinot ziedojumu novirzīšanu labdarībai tik ilgi, cik būs pieprasījums Ukrainas kara bēgļu atbalstam. Kampaņas laikā labdarības biedrība “Tavi draugi” sniegs informāciju SIA “Eco Baltia vide” par kara bēgļiem nepieciešamajiem tekstilizstrādājumiem, ko “Eco Baltia vide” pēc pieprasījuma nošķiros no kopējā iedzīvotāju nodotā tekstila apjoma un nogādās labdarības biedrībai.

Saistītie raksti

Rīdziniekus aicina ieteikt vietas tekstila šķirošanas punktu izveidei

04/07/2022

Paplašinot apģērbu, apavu, kā arī citu tekstila izstrādājumu šķirošanas un nodošanas iespējas, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” aicina līdz 29. jūlijam Rīgas iedzīvotājus paust viedokli par ērtākajām tekstila šķirošanas punktu atrašanās vietām, aizpildot […]

Atvērta pieteikšanās LTRK Kurzemes biznesa kluba pasākumam 6.jūlijā

01/07/2022

Latvijas lielākās uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Kurzemes reģiona nodaļa sadarbībā ar Tukuma novada domi un SIA “Eco Baltia vide” aicina uzņēmējus pieteikties dalībai LTRK Kurzemes biznesa kluba pasākumā “Kā dzīvosim ziemā […]

Elektrotehnikas šķirošanās tūre” pirmajā posmā iedzīvotāji pārstrādei nodevuši teju 70 tonnas veco elektroiekārtu

30/06/2022

Vecā elektrotehnika ir videi kaitīgie atkritumi un no tās jāatbrīvojas ar īpašu atbildību. Lai veicinātu iedzīvotājiem iespējas to izdarīt iespējami ērti, kā arī vērstu uzmanību uz savu laiku nokalpojušas tehnikas ietekmi uz vidi, Latvijas Zaļais […]

Pērnā džempera ceļojums: kas notiek ar šķirošanas konteineros ieliktajiem tekstilizstrādājumiem?

17/06/2022

Jauns apģērbs sagādā daudz prieka, bet par to, kas notiek ar lieko, to izmetot atkritumos vai šķirošanas konteinerā, vairums cilvēku galvu īpaši nelauza. Kāpēc tomēr ieteicams šķirot tekstilu, un kas ar to notiek tālāk? Latvijas […]

Lietojot ecobaltiavide.lv vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai saskaņā ar mūsu Sīkdatņu politiku.
Piekrītu