aizvērt
open menu
facebook
Vairākos Rīgas daudzdzīvokļu namu kvartālos rīdzinieki varēs nodot tekstilu mobilajos punktos

Vairākos Rīgas daudzdzīvokļu namu kvartālos rīdzinieki varēs nodot tekstilu mobilajos punktos

SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide” un Latvijas zaļo punktu 15. un 16. aprīlī rīko īpašu tekstila šķirošanas akciju “Tekstila dienas”. Tās laikā ikviens iedzīvotājs aicināts veikt sava skapja revīziju un liekos tekstilizstrādājumus nodot “Eco Baltia vide” mobilajos tekstila nodošanas punktos. Ikviens akcijas dalībnieks varēs piedalīties izlozē par vērtīgām balvām – no Sinsay un citiem LPP zīmoliem, veikalu tīkla “Top” dāvanu kartēm un labumu groziem no RIMI.

RNP valdes locekle Laila Keisele: “Jau līdz šim vairākās šķirošanas aktivitātēs pierādījies, ka mūsu klienti ir ļoti aktīvi šķirotāji. Kopumā savā darbā redzam, ka par ikdienas šķirošanas sastāvdaļu kļuvusi bioloģisko atkritumu šķirošana. Pakāpeniski šķirojamu atkritumu grupas kļūst vairāk un tas pozitīvi atsaucas uz ikmēneša rēķiniem, kā arī vairo rūpes par vides ilgtspēju. Noteikti esam gatavi klientiem piedāvāt arī tekstila atkritumu šķirošanu, kas ir ērti un tuvu dzīvesvietai. Aicinām šo pavasara talkas laiku izmantot lietderīgi un atbrīvoties no liekā drēbju skapī videi draudzīgā veidā.”

Akcijas laikā iedzīvotāji speciāli izveidotā mobilajā tekstila pieņemšanas punktā varēs bez maksas nodot nevajadzīgo vai no modes izgājušo apģērbu, apavus un mājas tekstilu. Ņemot vērā tekstilizstrādājumu specifiku un to iespējas tikt novirzītiem atkārtotā  apritē, iedzīvotāji aicināti ņemt vērā, ka pie tekstila nav šķirojami sadriskāti audumu pārpalikumi, kā arī materiāli, kas bijuši saskarsmē ar dažāda veida ķīmijām, piemēram, motoreļļām un citām vielām, vai ir pelējuši, mitri.

“Tekstila dienas” norises vietas un laiki Rīgā:

15.aprīlī

  • Nīcgales ielā 31 – no 11.00 līdz 13.00;
  • Džohara Dudajeva gatvē 9 – no 14.00 līdz 16.00;

16.aprīlī

  • Malienas ielā 72 – no 11.00 līdz 13.00;
  • Meldru ielā 24 – no 14.00 līdz 16.00.

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts: “Lai arī iedzīvotāju tekstila šķirošanas paradumi gadu no gada uzlabojas, skaidri redzams, ka liela nozīme ir arī iedzīvotājiem pieejamajām šķirošanas iespējām to dzīvesvietu tuvumā. Mēs nevaram ignorēt milzīgo tekstila apjomu, kas nonāk tirgū un pēc tam arī atkritumu poligonos, atstājot būtisku negatīvo ietekmi uz vidi, taču ne visur vēl ir pieejami pastāvīgie tekstila šķirošanas konteineri. Tāpēc kopā ar Rīgas namu pārvaldnieku organizējam akciju “Tekstila dienas” vairākos Rīgas daudzdzīvokļu namu kvartālos, lai ar mobilo punktu palīdzību rīdzinieki varētu ērti atbrīvoties no sev liekā tekstila. Ja cilvēku atsaucība būs liela, tad noteikti izvērtēsim šādu iespēju nodrošināt arī citās vietās. Liekā tekstila šķirošana nav tikai ilgtspējīga dzīvesveida izpausme, bet arī atbildīgas patērētāju rīcības veids, kas palīdz aizsargāt vidi un saglabāt dabas resursus nākamajām paaudzēm.”

Kā liecina projekta LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014 ietvaros 2022. gadā veiktās aptaujas* dati, kopš 2021. gada būtiski palielinājusies sabiedrības informētība par iespējām šķirot tekstilizstrādājumus. Ja 2021. gadā veiktajā aptaujā 53% respondentu kā iemeslu nešķirošanai norādīja nezināšanu par to, kur nodot nederīgo apģērbu, tad 2022. gadā šis skaitlis samazinājās līdz 43%. Savukārt 2022. gadā joprojām liels īpatsvars sabiedrības (38%) norādīja, ka šķirošanas punkti ir tālu vai grūti pieejami (2021. gadā – 37%). Tas liecina, ka cilvēki vēlas šķirot, un kļūst zinošāki, bet pieejamai šķirošanas infrastruktūrai joprojām ir būtiska nozīme.

Katru gadu 3–5% no poligonos noglabājamā atkritumu apjoma veido tekstils – apģērbs, apavi, mājas tekstils, aksesuāri, kas izmesti sadzīves atkritumos. Tekstila ražošanā tiek izmantotas aptuveni 3500 ķīmisko vielu, no kurām 750 ir klasificētas kā bīstamas cilvēka veselībai, bet 440 – kā bīstamas videi. Sintētiskās šķiedras, no kurām ražo 60% tekstilizstrādājumu, sadalās aptuveni 200 gadu laikā. Tas nozīmē, ka ķīmiskās vielas ar laiku sāk izplatīties vidē, kā arī tekstils turpina palielināt poligonu kalnu. Mērķis Eiropas Savienības dalībvalstīs ieviest tekstila šķirošanas sistēmu noteikts, lai samazinātu tekstila atkritumu apjomu un modes industrijas ietekmi uz vidi, kā arī veicinātu tekstila atkritumu savākšanu, šķirošanu un atkārtotu pārstrādi.

Akcijas “Tekstila dienas” tiek organizētas sociālās kampaņas “Stils – tekstils” ietvaros, kas mudina rast risinājumus tekstila atkritumu apjoma mazināšanai Latvijā, kā arī nodrošināt skaidru normatīvo regulējumu dalītās tekstila savākšanas sistēmas turpmākai attīstībai. Kampaņas organizatori aicina Latvijas iedzīvotājus arī ikdienā sašķiroto apģērbu apavus un mājas tekstilu, nododot tos speciālajos tekstila šķirošanas konteineros, kas pieejami daudzviet Latvijā. Visa informācija par tekstila šķirošanu, atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, kā arī SIA “Eco Baltia vide” un Latvijas Zaļā punkta sarkano tekstila šķirošanas konteineru adreses apkopotas kampaņas mājaslapā www.tekstils.lv.

 

* Iedzīvotāju aptauja “Patērētāju tekstila izstrādājumu šķirošanas paradumu novērtējums” veikta Eiropas Savienības LIFE programmas integrētā projekta “Atkritumi ka resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros no 2022. gada 30. jūnija līdz 7. jūlijam, kopumā aptaujājot 1029 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18-75gadiem. Aptauju internetā veica pētījumu kompānija “Forta Research”.

 

Saistītie raksti

29.maijā atkritumu izvešana notiks pēc grafika, taču klientu centri būs slēgti

29/05/2023

Cienījamie klienti! Informējam, ka, neskatoties uz Saeimas ārkārtas sēdē 28.maija vakarā pieņemto lēmumu par brīvdienu valstī 29.maijā, kas noteikta, godinot Latvijas hokeja izlases veikumu pasaules čempionātā, atkritumu apsaimniekošanu saviem klientiem nodrošināsim pēc ierastā grafika. Izmaiņas […]

SIA “Eco Baltia vide” pēc notikuša atklāta konkursa turpinās pakalpojumu sniegšanu Salaspils novadā

24/05/2023

Salaspils novada pašvaldības veiktajā atklātajā konkursā par atkritumu apsaimniekotāja izvēli turpmākajiem trim gadiem vides apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “Eco Baltia vide” piedāvājums atzīts par atbilstošāko un finansiāli izdevīgāko, līdz ar to uzņēmums arī turpmāk, pēc līdzšinējā […]

“AS “Eco Baltia” grupa un tās uzņēmumi atzīti par “Ģimenei draudzīgu darbavietu”

24/05/2023

AS “Eco Baltia” grupa un tās uzņēmumi šogad saņēmuši Sabiedrības integrācijas fonda īstenotās valsts programmas statusu “Ģimenei draudzīga darbavieta”. Programmas “Ģimenei draudzīga darbavieta” mērķis ir sekmēt tādas darba vides kultūras attīstību Latvijā, kas ir empātiska, […]

Liepājā apstiprinātas izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas maksā no 1.jūlija

23/05/2023

Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” informē par izmaiņām atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu maksā Liepājas ziemeļu daļā, kas balstoties uz Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes pieņemto lēmumu stāsies spēkā no šā gada 1.jūlija.   Liepājas valstspilsētas […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi