aizvērt
open menu
facebook
Vairākos Rīgas daudzdzīvokļu namu kvartālos rīdzinieki varēs nodot tekstilu mobilajos punktos

Vairākos Rīgas daudzdzīvokļu namu kvartālos rīdzinieki varēs nodot tekstilu mobilajos punktos

SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide” un Latvijas zaļo punktu 15. un 16. aprīlī rīko īpašu tekstila šķirošanas akciju “Tekstila dienas”. Tās laikā ikviens iedzīvotājs aicināts veikt sava skapja revīziju un liekos tekstilizstrādājumus nodot “Eco Baltia vide” mobilajos tekstila nodošanas punktos. Ikviens akcijas dalībnieks varēs piedalīties izlozē par vērtīgām balvām – no Sinsay un citiem LPP zīmoliem, veikalu tīkla “Top” dāvanu kartēm un labumu groziem no RIMI.

RNP valdes locekle Laila Keisele: “Jau līdz šim vairākās šķirošanas aktivitātēs pierādījies, ka mūsu klienti ir ļoti aktīvi šķirotāji. Kopumā savā darbā redzam, ka par ikdienas šķirošanas sastāvdaļu kļuvusi bioloģisko atkritumu šķirošana. Pakāpeniski šķirojamu atkritumu grupas kļūst vairāk un tas pozitīvi atsaucas uz ikmēneša rēķiniem, kā arī vairo rūpes par vides ilgtspēju. Noteikti esam gatavi klientiem piedāvāt arī tekstila atkritumu šķirošanu, kas ir ērti un tuvu dzīvesvietai. Aicinām šo pavasara talkas laiku izmantot lietderīgi un atbrīvoties no liekā drēbju skapī videi draudzīgā veidā.”

Akcijas laikā iedzīvotāji speciāli izveidotā mobilajā tekstila pieņemšanas punktā varēs bez maksas nodot nevajadzīgo vai no modes izgājušo apģērbu, apavus un mājas tekstilu. Ņemot vērā tekstilizstrādājumu specifiku un to iespējas tikt novirzītiem atkārtotā  apritē, iedzīvotāji aicināti ņemt vērā, ka pie tekstila nav šķirojami sadriskāti audumu pārpalikumi, kā arī materiāli, kas bijuši saskarsmē ar dažāda veida ķīmijām, piemēram, motoreļļām un citām vielām, vai ir pelējuši, mitri.

“Tekstila dienas” norises vietas un laiki Rīgā:

15.aprīlī

  • Nīcgales ielā 31 – no 11.00 līdz 13.00;
  • Džohara Dudajeva gatvē 9 – no 14.00 līdz 16.00;

16.aprīlī

  • Malienas ielā 72 – no 11.00 līdz 13.00;
  • Meldru ielā 24 – no 14.00 līdz 16.00.

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts: “Lai arī iedzīvotāju tekstila šķirošanas paradumi gadu no gada uzlabojas, skaidri redzams, ka liela nozīme ir arī iedzīvotājiem pieejamajām šķirošanas iespējām to dzīvesvietu tuvumā. Mēs nevaram ignorēt milzīgo tekstila apjomu, kas nonāk tirgū un pēc tam arī atkritumu poligonos, atstājot būtisku negatīvo ietekmi uz vidi, taču ne visur vēl ir pieejami pastāvīgie tekstila šķirošanas konteineri. Tāpēc kopā ar Rīgas namu pārvaldnieku organizējam akciju “Tekstila dienas” vairākos Rīgas daudzdzīvokļu namu kvartālos, lai ar mobilo punktu palīdzību rīdzinieki varētu ērti atbrīvoties no sev liekā tekstila. Ja cilvēku atsaucība būs liela, tad noteikti izvērtēsim šādu iespēju nodrošināt arī citās vietās. Liekā tekstila šķirošana nav tikai ilgtspējīga dzīvesveida izpausme, bet arī atbildīgas patērētāju rīcības veids, kas palīdz aizsargāt vidi un saglabāt dabas resursus nākamajām paaudzēm.”

Kā liecina projekta LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014 ietvaros 2022. gadā veiktās aptaujas* dati, kopš 2021. gada būtiski palielinājusies sabiedrības informētība par iespējām šķirot tekstilizstrādājumus. Ja 2021. gadā veiktajā aptaujā 53% respondentu kā iemeslu nešķirošanai norādīja nezināšanu par to, kur nodot nederīgo apģērbu, tad 2022. gadā šis skaitlis samazinājās līdz 43%. Savukārt 2022. gadā joprojām liels īpatsvars sabiedrības (38%) norādīja, ka šķirošanas punkti ir tālu vai grūti pieejami (2021. gadā – 37%). Tas liecina, ka cilvēki vēlas šķirot, un kļūst zinošāki, bet pieejamai šķirošanas infrastruktūrai joprojām ir būtiska nozīme.

Katru gadu 3–5% no poligonos noglabājamā atkritumu apjoma veido tekstils – apģērbs, apavi, mājas tekstils, aksesuāri, kas izmesti sadzīves atkritumos. Tekstila ražošanā tiek izmantotas aptuveni 3500 ķīmisko vielu, no kurām 750 ir klasificētas kā bīstamas cilvēka veselībai, bet 440 – kā bīstamas videi. Sintētiskās šķiedras, no kurām ražo 60% tekstilizstrādājumu, sadalās aptuveni 200 gadu laikā. Tas nozīmē, ka ķīmiskās vielas ar laiku sāk izplatīties vidē, kā arī tekstils turpina palielināt poligonu kalnu. Mērķis Eiropas Savienības dalībvalstīs ieviest tekstila šķirošanas sistēmu noteikts, lai samazinātu tekstila atkritumu apjomu un modes industrijas ietekmi uz vidi, kā arī veicinātu tekstila atkritumu savākšanu, šķirošanu un atkārtotu pārstrādi.

Akcijas “Tekstila dienas” tiek organizētas sociālās kampaņas “Stils – tekstils” ietvaros, kas mudina rast risinājumus tekstila atkritumu apjoma mazināšanai Latvijā, kā arī nodrošināt skaidru normatīvo regulējumu dalītās tekstila savākšanas sistēmas turpmākai attīstībai. Kampaņas organizatori aicina Latvijas iedzīvotājus arī ikdienā sašķiroto apģērbu apavus un mājas tekstilu, nododot tos speciālajos tekstila šķirošanas konteineros, kas pieejami daudzviet Latvijā. Visa informācija par tekstila šķirošanu, atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, kā arī SIA “Eco Baltia vide” un Latvijas Zaļā punkta sarkano tekstila šķirošanas konteineru adreses apkopotas kampaņas mājaslapā www.tekstils.lv.

 

* Iedzīvotāju aptauja “Patērētāju tekstila izstrādājumu šķirošanas paradumu novērtējums” veikta Eiropas Savienības LIFE programmas integrētā projekta “Atkritumi ka resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros no 2022. gada 30. jūnija līdz 7. jūlijam, kopumā aptaujājot 1029 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18-75gadiem. Aptauju internetā veica pētījumu kompānija “Forta Research”.

 

Saistītie raksti

Viesītē tiks izveidots pagaidu punkts nolietotas elektrotehnikas savākšanai

23/05/2024

Lai padarītu nolietotas elektrotehnikas nodošanu pieejamāku ikvienam Latvijas iedzīvotājam, vides apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” Jēkabpils novada Viesītē, Smilšu ielā 39b izveidos elektrotehnikas pieņemšanas pagaidu punktu. Uz elektrotehnikas nodošanas punktu, […]

24. maijā saīsināts darba laiks SIA “Eco Baltia vide” klientu centriem Pierīgā

23/05/2024

Informējam, ka 24. maijā tehnisku iemeslu dēļ SIA “Eco Baltia vide” klientu apkalpošanas centri Brīvības gatvē 289, Rīgā un Getliņu ielā 5, Rumbulā, strādās no plkst. 9.00 līdz 16.00. Rīgas un Pierīgas zvanu centrs strādās […]

Akcijas laikā Pļaviņu iedzīvotāji pārstrādei nodevuši 3,16 tonnas elektrotehnikas

22/05/2024

Lai veicinātu iespējas iedzīvotājiem ērtāk atbrīvoties no nolietotās elektrotehnikas, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” no 25. aprīļa rīta līdz 10. maijam aicināja Pļaviņu iedzīvotājus nogādāt elektrotehniku uz pagaidu […]

SIA “Eco Baltia vide” viesojas Mārupes novadā, lai izglītotu par atkritumu šķirošanu

16/05/2024

Lai izglītotu un ieinteresētu iedzīvotājus vides saudzēšanas un atkritumu šķirošanas jautājumos, SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu 2024. gada maijā viesojās Mārupes novadā. Uzņēmumu pārstāvji apmeklēja pirmskolas izglītības iestādi “Saimīte” Piņķos, kopumā […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi