aizvērt
open menu
facebook
Latvijas realitāte – teju 100 kilogrami nolietotas tehnikas vienā mājsaimniecībā

Latvijas realitāte – teju 100 kilogrami nolietotas tehnikas vienā mājsaimniecībā

Kopš šā gada marta Latvijā tiek īstenota nolietotās elektrotehnikas šķirošanas kampaņa “Viegla šķirošanās”. To rīko vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” kopā ar Latvijas Zaļo punktu un “Maxima Latvija” ar mērķi informēt sabiedrību par atbildīgu rīcību attiecībā pret vidi, kā arī nodrošināt ērtākas iespējas no nevajadzīgās tehnikas atbrīvoties videi draudzīgā veidā. Līdzšinējie rezultāti liecina, ka iedzīvotāju uzkrātais iekārtu daudzums vienā mājsaimniecībā vietām sasniedz teju tonnu. Savukārt vidēji uz vienu saimniecību tiek uzkrāti 87,8kg. Pēc pēdējiem datiem šobrīd kampaņas trīs posmos visā Latvijā kopā no iedzīvotājiem savāktas jau 249 tonnas elektroiekārtu, kas tiks novirzītas otrreizējai pārstrādei.

 

Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis atzīmē:Kampaņas rezultāti no vienas puses ir iepriecinoši, taču no otras – skaudri. Ir patiess prieks, ka cilvēki aktīvi iesaistās un no nevajadzīgās tehnikas atbrīvojas ar atbildību. Taču, ja raugāmies uz to, ka vienā mājsaimniecībā ilgstoši glabājas teju 100 kilogrami šo videi kaitīgo atkritumu, nākas padomāt, vai ikdienā tiek darīts viss, lai to novērstu. Viena lieta ir izmantot visas iespējas nodot tehniku pārstrādei, piemēram, nogādājot uz šķirošanas laukumiem, speciālajām šķirošanas kastēm, kas atrodas tirdzniecības vietās un citur. Taču tikpat svarīgi ir izvērtēt, vai veco ierīci, kas varbūt tikai apnikusi, patiešām nepieciešams aizstāt ar jaunu, kā arī laikus padomāt, kur nevajadzīgo likt. Ja tā vēl lietojama, varbūt atdot kādam, kuram vēl var noderēt, tādējādi pagarinot tehnikas mūžu?”

Līdz šim lielākā dalībnieku aktivitāte kampaņas “Viegla šķirošanās” trešajā posmā bija vērojama Madonā un tuvējos pagastos, kur iedzīvotāji pārstrādei nodevuši 27,7 tonnas nolietoto elektroiekārtu. Otrajā vietā ar sašķirotām 13,1 tonnu ierindojās Saldus un līdzās esošie novadi, savukārt trešajā vietā ar 9,7 tonnām – Rēzekne. Vērtējot TOP3 reģionu aktivitāti pēc nodotā elektrotehnikas apjoma uz vienu mājsaimniecību, arī šajā kategorijā madonieši izvirzījušies vadībā, vienā adresē atbrīvojoties vidēji no 185 kilogramiem iekārtu. Savukārt visas kampaņas laikā lielāko daudzumu tehnikas – 950kg –  šobrīd paguvusi nodot Brocēnu iedzīvotāja.

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts: Lai arī iedzīvotāju šķirošanas paradumi gadu no gada uzlabojas, skaidri redzams, ka liela nozīme ir arī iedzīvotājiem piedāvātajām šķirošanas iespējām – tostarp tās nodrošinot tuvāk mājām. Tieši šis ir viens no mūsu kampaņas galvenajiem mērķiem – panākt, lai atbrīvoties no elektrotehnikas ir vienkārši un ērti, kas pausts arī kampaņas nosaukumā “Viegla šķirošanās”. Tajā pašā laikā atgādinu, ka katram individuāli jāspēj uzņemties atbildība par sevis radītajiem atkritumiem. Iespējas no tiem atbrīvoties tiek nodrošinātas visā Latvijā un tās kļūst arvien pieejamākas. Vienīgais, kas atliek – tās pēc iespējas izmantot, lai mazāk atkritumu nonāktu poligonā vai vēl sliktāk – dabā, bet gan tiktu novirzīti pārstrādei un kļūtu par jaunām izejvielām.”

Šobrīd jau noslēgušies kampaņas “Viegla šķirošanās” divi posmi. Savukārt trešais vairāk nekā 300 pilsētās un pagastos tiek īstenots no jūnija līdz novembrim. Tā ietvaros nolietotās tehnikas savākšana tiek nodrošināta no iedzīvotāju mājvietām un uzņēmumiem. Septembrī un oktobrī kampaņai vēl var pieteikties iedzīvotāji no Jelgavas, Kārsavas, Pāvilostas, Ludzas, Skrundas, Siguldas un tuvējiem reģioniem, kā arī Ciblas, Alsungas, Neretas, Vecumnieku pagastiem un vairākiem Augšdaugavas novada reģioniem. Ikviens kampaņas dalībnieks, kas nodod pārstrādei elektrotehniku, piedalās izlozē, kurā ir iespēja laimēt noderīgas balvas – veikalu “Maxima” dāvanu kartes 30 eiro vērtībā. Plašāka informācija par kampaņas norises vietām pieejama ŠEIT.

Kampaņas īstenotāji atgādina, ka nolietotā elektrotehnika ir videi kaitīgie atkritumi un no tās jāatbrīvojas ar īpašu atbildību. To sastāvā var būt bīstamas vielas, kuras, nonākot dabā, var atstāt būtisku negatīvu ietekmi gan uz vidi, gan cilvēka veselību. Jau šobrīd visā Latvijā tiek piedāvātas visaptverošas iespējas no nevajadzīgajām iekārtām atbrīvoties videi draudzīgā veidā. Tās var nogādāt uz kādu no vairāk nekā 70 atkritumu šķirošanas laukumiem, mazo tehniku un baterijas iespējams nodot arī tirdzniecības vietās speciāli uzstādītās šķirošanas kastēs. Tāpat individuālas iespējas nodot veco tehniku nodrošina arī virkne atkritumu apsaimniekotāju visā Latvijas teritorijā.

 

 

SIA “Eco Baltia vide” ir vides apsaimniekošanas uzņēmums, kas nodrošina atkritumu apsaimniekošanas,  ceļu uzturēšanas pakalpojumus, otrreizējo izejvielu šķirošanu un tirdzniecību, kā arī riepu pārstrādi. Uzņēmumā strādā vairāk nekā 300 darbinieki. SIA „Eco Baltia vide” ir daļa AS „Eco Baltia”, kas ir apgrozījuma ziņā lielākā vides apsaimniekošanas uzņēmumu grupa Baltijas valstīs, nodrošinot pilnu atkritumu apsaimniekošanas ciklu no savākšanas līdz pārstrādei.

AS „Latvijas Zaļais punkts” ir dibināts 2000.gada 11.janvārī un ir pieredzes bagātākā ražotāju atbildības organizācija Latvijā. Latvijas Zaļais punkts rūpējas par izlietotā iepakojuma, apsaimniekošanu. Kopš 2006.gada Latvijas Zaļais punkts ir atbildīgs arī par nolietoto elektropreču un videi kaitīgo preču apsaimniekošanu.  

Saistītie raksti

Arī lauksaimniecības iepakojumu svarīgi apsaimniekot atbildīgi!

15/10/2021

SIA “Eco Baltia vide” visā Latvijā nodrošina iespējas bez maksas atbrīvoties no lauksaimniecības iepakojuma   Tuvojoties rudens sezonālo darbu noslēgumam, zemnieku saimniecībās arvien biežāk rodas jautājums, ko darīt ar uzkrātajiem lauksaimniecības iepakojumiem. Šobrīd Latvijā to […]

Babītes un Salas pagasta iedzīvotāji aicināti piedalīties elektrotehnikas šķirošanas akcijā

15/10/2021

Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” aicina savus Babītes un Salas pagasta klientus piedalīties regulāri rīkotajā nolietoto elektroiekārtu, lielgabarīta un mājsaimniecībā radušos bīstamo atkritumu bezmaksas nodošanas akcijā, kas notiks 28. un 29.oktobrī. Mājsaimniecībā nevajadzīgo […]

Oktobrī pie Rimi veikaliem sešās Latvijas pilsētās notiks tekstila šķirošanas akcija

14/10/2021

Kaut arī līdz ar pandēmiju pēdējos pāris gados sabiedriskā dzīve ir nedaudz zaudējusi tempu un daudziem cilvēkiem jauna apģērba iegādes aktualitāte ir mazinājusies, tomēr simtiem tūkstošu skapju Latvijā cieš no liekā svara – apģērba, kas […]

Rīgas Ziemeļu rajonā un Vidzemes priekšpilsētā bioloģisko atkritumu šķirotāju skaits palielinājies teju sešas reizes

01/10/2021

Pagājuši deviņi mēneši, kopš Rīgā un Pierīgā stājās spēkā prasība dalīti no kopējiem sadzīves atkritumiem šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus. Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” saviem klientiem šo atkritumu dalītās vākšanas iespējas piedāvā jau […]

Lietojot ecobaltiavide.lv vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai saskaņā ar mūsu Sīkdatņu politiku.
Piekrītu