aizvērt
open menu
facebook
Uzsākot Vislatvijas “Elektrotehnikas šķirošanās tūri”, aicina iedzīvotājus nodot nederīgo elektrotehniku

Uzsākot Vislatvijas “Elektrotehnikas šķirošanās tūri”, aicina iedzīvotājus nodot nederīgo elektrotehniku

Iedzīvotāju paradumi šķirot un nodot pārstrādei nevajadzīgo tehniku gadu no gada uzlabojas, taču palielinās arī tirgū novietoto elektropreču apjoms, kas pēc zināma laika nokalpo un ir pareizi jāapsaimnieko. Lai aktualizētu nepareizi apsaimniekotu elektroiekārtu kaitīgumu un veicinātu iedzīvotāju interesi par elektrotehnikas šķirošanu, Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide”, “Tet” un “Maxima Latvija” šodien, 20. aprīlī, uzsāka Vislatvijas “Elektrotehnikas šķirošanās tūri”, aicinot Latvijas iedzīvotājus nodot vairs nevajadzīgās elektroiekārtas otrreizējai pārstrādei.  

 

Visa veida nolietotās un nederīgās sadzīves un elektroiekārtas tiek klasificētas kā videi kaitīgie atkritumi, jo tās var saturēt videi un cilvēkam bīstamas vielas. Ja baterijas vai elektroiekārtas netiek nodotas otrreizējai pārstrādei, tās, nokļūstot apkārtējā vidē, var radīt toksisku piesārņojumu, kas kaitē gan dabai, gan cilvēku veselībai. Elektroiekārtas un baterijas satur virkni bīstamu ķīmisku vielu, piemēram, svinu, kadmiju, alvu, dzīvsudrabu u. c.

 

“No nolietotajām elektroiekārtām ir jāatbrīvojas ar īpašu atbildību. Ik gadu Latvijas tirgū tiek novietotas aptuveni 25 000 tonnu elektroiekārtu. Prasības to atpakaļsavākšanai pērnā gada 1. jūlijā palielinājās no 40,5% uz 65%. Tas ir būtisks kāpums, ņemot vērā, ka katru nākamo tonnu atgūt ir arvien grūtāk. Kā pierāda pagājušajā un aizpagājušajā gadā īstenoto elektroiekārtu šķirošanas kampaņu rezultāti, cilvēkiem mājās glabājas patiešām liels apjoms nolietotās tehnikas. Vietām no vienas mājsaimniecības tika pieņemta pat teju tonna dažāda veida iekārtu jeb svara ziņā apmēram 20 vidēja izmēra ledusskapji. Ja gribam būt atbildīgi pret vidi, būtiski ir ne tikai pareizi sašķirot nevajadzīgo, bet pievērst uzmanību arī saviem patēriņa un preču lietošanas paradumiem. Aicinām būt atbildīgiem un ikdienā ieviest vismaz kādu no 5P principiem – pateikt “nē” nevajadzīgu lietu iegādei, pārskatīt jeb izvēlēties to, kas videi draudzīgs, pielietot vēlreiz, pārveidot un pārstrādājot. Ceram, ka šajā kampaņā šķirot gribētāju pulks vēl vairāk palielināsies, jo šķiršanās no nevajadzīgā patiešām var būt ērta un vienkārša,” saka Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

 

Kā liecina Latvijas Zaļā punkta 2020.gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas* rezultāti, iedzīvotāju aktivitāte elektroiekārtu šķirošanā palielinās. Ja 2018. gadā elektroiekārtas un sadzīves tehniku šķiroja 28% Latvijas iedzīvotāju, tad 2020. gadā – jau 38%. Kāpums vērtējams kā visai straujš, turklāt iespējas nodot nevajadzīgo tehniku gadu no gada palielinās.

 

“Viens no atkritumu šķirošanas sistēmas attīstības straujākiem virzītājiem ir iedzīvotāju paradumi. Gadiem ejot, mēs redzam būtisku šķirošanas aktivitātes pieaugumu, kas skaidrojams ar sabiedrības izglītotību un vienlaikus arī šķirošanas sistēmas plašāku pieejamību. Ja cilvēkiem jau šķiet pašsaprotami sašķirot iepakojumu un stikla taru, tad elektrotehnika itin bieži tomēr atrod kādu stūri mājās, šķūnītī vai garāžā, kur tā mēdz stāvēt vairākus gadus un pat gadu desmitus. Tas nav ilgtspējīgi pret apkārtējo vidi, jo tā vietā, lai nevajadzīgo tehniku novirzītu pārstrādē un no pārstrādātajām izejvielām varētu ražot jaunu tehniku, elektrotehnikas ražošanā nākas izmantot pirmreizējos dabas materiālus, no kuriem daļa ir strauji izsīkstoši derīgie izrakteņi. Tāpēc dalība kampaņā ir svarīgs solis pretī ilgtspējīgiem paradumiem un brīvākai, sakārtotai dzīves telpai,” atgādina SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

 

Kā liecina Eiropas Vides biroja aplēses,** pašlaik vidējais viedtālruņa kalpošanas laiks Eiropā ir 3 gadi, portatīvie datori kalpo apmēram 6 gadus, savukārt veļasmašīnas un putekļsūcēji – attiecīgi 11 un 6 gadus.

 

“Mūsdienīga dzīves vide ir grūti iedomājama bez dažādām elektroiekārtām, kas būtiski atvieglo ikdienu. Tomēr cilvēku vajadzības mainās, ierīces nolietojas un jauno ierīču iespējas arvien paplašinās, tādējādi saīsinot ierīču kalpošanas laiku. Tas, kādu ietekmi mūsu elektrotehnikas lietošanas ieradumi atstās uz vidi, kurās dzīvos mūsu nākamās paaudzes, ir mūsu visu kopīgā atbildība. Pircējiem – iepērkoties pārdomāti, izvēloties videi draudzīgu sadzīves tehniku un pievēršot uzmanību energoefektivitātei; mums, tirgotājiem, un ražotājiem – nodrošinot nolietoto preču atbildīgu savākšanu, pārstrādi un atgriešanu apritē izejvielu veidā, tā pagarinot iekārtu dzīves ciklu,” norāda “Tet” Tehnikas biznesa attīstības daļas direktors Pāvels Degtjarevs.

 

Lai nolietotās sadzīves tehnikas šķirošanas maratons noritētu pēc iespējas ērtāk jebkuram, kopā ar pārējiem partneriem akcijā iesaistās arī “Maxima Latvija”, rodot iespēju un aicinot savus pircējus un citus Latvijas iedzīvotājus apvienot veikala apmeklējumu ar vecās tehnikas nodošanu.

 

“Rūpes par tīrāku vidi, kā arī sabalansētu resursu izmantošana, ir viens no svarīgākajiem “Maxima Latvija” ilgtspējas virzieniem, lai samazinātu ekoloģiskās pēdas nospiedumu gan pašiem kā tirgotājiem, gan arī mūsu klientu vidū. Dodoties uz mūsu veikaliem, šķirošanas tūres ietvaros, aicinām ielikt automašīnās arī nolietoto tehniku un to ērti nodot pārstrādei īpašajos nodošanas punktos pie mūsu veikaliem visā Latvijā. Šī ir  lieliska dabai draudzīga iniciatīva, ar kuras palīdzību varam kopīgiem spēkiem atstāt nākamajām paaudzēm sakoptu vidi un sakārtotu aprites ekonomiku, kas ļautu maksimāli pagarināt dažādu iekārtu dzīves ciklu un nodot atkārtotai izmantošanai lietas, kas bojātas vai kļuvušas pašiem nevajadzīgas, tādejādi izvairoties no  kaitīgu atkritumu nonākšanas vidē,” uzsver ”Maxima Latvija” Nekustamā īpašuma attīstības un celtniecības direktors Viktors Novikovs.

 

Kampaņa notiks divos posmos: pirmajā posmā aprīlī un maijā nolietoto tehniku varēs nodot speciālajā tūres busiņā pie 28 “Maxima” veikaliem vairāk nekā 20 reģionos. Otrajā posmā no 1. līdz 30. jūlijam iedzīvotāji tiks aicināti tehniku nogādāt uz 58 atkritumu šķirošanas laukumiem visā Latvijā. Visi kampaņas dalībnieki, nododot veco elektotehniku, tiks reģistrēti izlozei par vērtīgām balvām – pirmajā posmā – veikalu “Maxima” dāvanu kartēm 50 eiro vērtībā, savukārt otrajā – jaunu telefonu, grīdas tīrīšanas robotu un televizoru.

 

Veikali “Maxima”, pie kuriem notiks Vislatvijas “Elektronikas šķirošanās tūres” pirmais posms:

 

 • Rīga, Slokas iela 115 – 23. aprīlī
 • Rīga, K.Ulmaņa gatve 88a – 24. aprīlī
 • Saldu ,Brīvības iela 30 – 23. un 24. aprīlis
 • Līvāni, Domes iela 4A – 23. un 24. aprīlis
 • Rīga, Mūksalas iela 71 – 30. aprīlī
 • Kuldīga, Mucenieku iela 24 – 30. aprīlis un 1. maijs
 • Daugavpils, Cietokšņa iela 60 – 30. aprīlis un 1. maijs
 • Madona, Rūpniecības iela 49 – 30. aprīlis un 1. maijs
 • Pļaviņas, Daugavas iela 72 – 30. aprīlis un 1. maijs
 • Rīga, Maskavas iela 257 – 1. maijā
 • Rīga, A. Saharova iela 20 – 7. maijā
 • Rīga, A. Deglava iela 67 – 8. maijā
 • Tukums, Kurzemes iela 36 – 7. un 8. maijs
 • Valmiera, Georga Apiņa iela 10 A – 7. maijā
 • Gulbene, Skolas iela 7 – 7. un 8. maijs
 • Ogre, Rīga iela 23 – 7. un 8. maijs
 • Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 141A – 7. un 8. maijs
 • Balvi, Bērzpils iela 15 – 14. un 15. maijs
 • Cēsis, Valmieras iela 17A – 14. maijā
 • Jēkabpils, Brīvības iela 108 – 4. un 15. maijs
 • Roja, Selgas iela 2 – 14. un 15. maijs
 • Rīga ,Ieriķu iela 3 – 14. maijā
 • Rīga, Grostona iela 1 – 15. maijā
 • Jelgava ,Rīgas iela 11A – 21 . un 22. maijs
 • Liepāja, Klaipēdas iela 62 – 21 . un 22. maijs
 • Talsi, Rīgas iela 8 – 21 . un 22. maijs
 • Limbaži , Stacijas iela 8 – 21. maijā
 • Preiļi, Rēzeknes iela 4a – 28. un 29. maijs

 

 

* Pēc Latvijas Zaļā punkta pasūtījuma 2020.gadā veikts SKDS pētījums par atkritumu šķirošanas paradumiem Latvijā. Aptaujā piedalījās 1011 respondentu vecumā no 18 līdz 75 gadiem

** https://eeb.org/revealed-the-climate-cost-of-disposable-smartphones/

Saistītie raksti

“Eco Baltia vide” savos reģionos aicina šķirot arī dzērienu kartona iepakojumu jeb piena, kefīra, sulas u.c. pakas

18/07/2024

Attīstoties otrreizējo izejvielu pārstrādes iespējām pasaulē, palielinās to atkritumu daudzums, ko iedzīvotājiem iespējams šķirot dalīti no citiem atkritumiem. Piemēram, ja vēl pēdējos gados starp dažādiem iepakojumiem daudzviet netika pieņemts dzērienu kartona jeb kompozīta (dažādu materiālu […]

Derīgas lietas gluži par baltu velti. Saldū tapis otrreiz izmantojamu mantu skapis

16/07/2024

Lietu atkārtota izmantošana tāpat kā atkritumu šķirošana ir viens no ilgtspējīgiem ikdienas paradumiem, kas nereti tiek aizmirsts. Aktualizējot atkārtotas lietu izmantošanas nozīmi cilvēku ekoloģiskās pēdas mazināšanā un atgādinot, ka itin bieži tas, kas vienam var […]

“Eco Baltia vide” reizi mēnesī Skrundā nodrošinās klientu apkalpošanu klātienē

11/07/2024

No šā gada 1. jūlija vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” Kuldīgas novada Skrundas pilsētā un pagastā, kā arī Nīkrāces, Rudbāržu, Raņķu pagastā turpina sniegt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus. Lai nodrošinātu pieejamāku klientu apkalpošanu ikvienam […]

Divu dienu akcijas laikā Mārupē savāktas 52,67 tonnas dažāda veida atkritumu

03/07/2024

Jūnijā divus dienu akcijas laikā Mārupes pilsētā un pagastā iedzīvotāji nodevuši 52,67 tonnas dažāda veida atkritumu. Akciju organizēja vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide”, piedāvājot iedzīvotājiem savās dzīves vietās bez maksas atbrīvoties no nederīgajām […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi