aizvērt
open menu
facebook
Vīrieša kreklu pārvērst blūzē – aicina uz bezmaksas apģērbu darināšanas meistarklasi

Vīrieša kreklu pārvērst blūzē – aicina uz bezmaksas apģērbu darināšanas meistarklasi

Lai veicinātu ilgtspējīgas modes un aprites ekonomikas principus, 11. jūnijā “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļais punkts” aicina uz bezmaksas apģērbu darināšanas meistarklasi. Pasākums notiks no plkst. 12.00 līdz 16.00 “Lab!” veikalā, Latgales ielā 240, Rīgā, un to vadīs šūšanas entuziaste un ilgtspējīgas modes dizainere Daiga Latkovska.

Meistarklases dalībniekiem būs iespēja profesionālas mākslinieces vadībā no vīriešu krekla radīt interesantu un elegantu sieviešu blūzi. Visi šūšanai nepieciešamie materiāli un darbarīki tiks nodrošināti uz vietas, tomēr, ja skapī atrodams kāds vīriešu krekls, kam ikdienā vairs nav pielietojuma, interesenti aicināti tos ņemt līdzi. Dalība meistarklasē ir bez maksas.

“Vairumam vīriešu skapī atrodas vismaz viens krekls, kas vairs netiek vilkts — bieži vien tāpēc, ka tas vairs neder, šķiet novecojis vai vienkārši vairs nepatīk. Apģērbu darināšanas meistarklase ir iespēja šo apģērba gabalu pārvērst par kaut ko jaunu, stilīgu un valkājamu. Tā ir ne tikai praktiska, bet arī emocionāli bagātinoša pieredze – dot otro iespēju nokalpojušam tekstilam, vienlaikus piešķiļot arī radošo dzirksti,” uzsver meistarklases vadītāja Daiga Latkovska.

Pasākums notiks “Lab!” veikalā – vienīgajā aprites veikalā Latvijā, kas tapis ar LIFE Waste To Resources IP projekta atbalstu (LIFE20 IPE/LV/000014). Šis veikals apvieno atjaunošanas, labdarības un vides apziņas principus, piedāvājot iespēju gan iegādāties salabotas elektropreces, no otrreizējiem materiāliem veidotas dizaina un interjera preces, kā arī elegantus modes apģērbus.

“Aizvien vairāk cilvēku novērtē iespēju pagarināt lietu dzīvi, un šūšana ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā ikviens var praktiski iesaistīties aprites ekonomikas veidošanā. Šādas meistarklases iedvesmo ne tikai radošai pieejai apģērba pārveidei, bet arī stiprina izpratni par resursu vērtību. Dot lietām otru iespēju nozīmē ne vien samazināt atkritumu apjomu, bet arī veidot ilgtspējīgāku domāšanu ikdienā,” norāda Diāna Baranovska, “Eco Baltia vide” “Lab!” materiālu aprites nodaļas vadītāja.

Aptuveni 60 % tekstilizstrādājumu mūsdienās tiek ražoti no sintētiskām šķiedrām, kuru sadalīšanās dabā aizņem līdz pat 200 gadiem. Tas nozīmē, ka šie materiāli ilgstoši saglabājas vidē un ar laiku sāk izdalīt ķīmiskas vielas, kas piesārņo augsni un ūdeņus. Ja šāds tekstils nonāk atkritumu poligonā, tas netiek pārstrādāts vai izmantots atkārtoti, bet gan veido arvien augošas atkritumu grēdas.

Šāds liktenis nereti piemeklē arī tos tekstilizstrādājumus, kas tiek izmesti sadzīves atkritumos vai nodoti ziedošanai, taču vairs nav piemēroti atkārtotai lietošanai. Pēc aplēsēm, katru gadu apģērbs, apavi, mājas tekstils un aksesuāri veido 3–5 % no visa poligonos noglabātā atkritumu apjoma. Arī tekstila šķirošanas konteineros joprojām nonāk daudz izstrādājumu, kas diemžēl ir neatbilstoši – piemēram, slapjš, netīrs vai bojāts tekstils.

Tomēr situācija pakāpeniski uzlabojas. Sabiedrības izpratne par tekstila šķirošanas nozīmi kļūst arvien plašāka, un pieaug arī pieejamība šķirošanas konteineriem. To apliecina arī dati: 2020. gadā, uzsākot tekstila savākšanas sistēmas attīstību Latvijā, tikai 54 % no iedzīvotāju nodotā tekstila bija piemēroti otrreizējai lietošanai. Savukārt 2023. gadā jau 98 % no “Eco Baltia vide” konteineros savāktā tekstila tika atzīti par derīgiem atkārtotai izmantošanai.

“Latvijas Zaļais punkts” un “Eco Baltia vide” atgādina, ka šajos konteineros drīkst ievietot apģērbu, apavus un mājas tekstilu (aizkarus, segas, palagus, galdautus, u.c.). Tekstilam paredzētajos konteineros nedrīkst mest ar ķīmiskām vielām notraipītus tekstilizstrādājumus, mitru, pelējušu tekstilu, gumijas apavus, rotaļlietas, kā arī priekšmetus, kas nav no tekstila – piemēram, elektrotehniku vai sadzīves atkritumus. Lai apģērbs neizbirtu un nebojātos, sašķirotais tekstils pirms ievietošanas specializētajā konteinerā jāievieto maisā un maiss jāaizsien.

Tuvāko tekstila šķirošanas konteineru var ērti atrast digitālajā šķirošanas kartē.

 

 *LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu.

 

Saistītie raksti

SIA “Eco Baltia vide” klientu apkalpošanas centru un atkritumu šķirošanas laukumu darba laiks Jāņos

20/06/2025

Informējam par izmaiņām SIA “Eco Baltia vide” klientu apkalpošanas centru un atkritumu šķirošanas laukumu darba laikos Jāņu laikā. SIA “Eco Baltia vide” klientu apkalpošanas centri, zvanu centri un atkritumu šķirošanas laukumi būs slēgti un nestrādās […]

Babītes un Salas pagasta iedzīvotāji jūlijā bez maksas varēs nodot veco elektrotehniku un lielgabarīta atkritumus

20/06/2025

Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” šī gada 24. un 25. jūlijā aicina Babītes un Salas pagasta iedzīvotājus bez maksas nodot uzkrāto nolietoto elektrotehniku, lielgabarīta un sadzīvē radušos bīstamos atkritumus. Pieteikt nolietoto elektroiekārtu, lielgabarīta […]

Atkritumu apsaimniekošanu Ventspils novadā no 1. augusta nodrošinās SIA “Eco Baltia vide”; iedzīvotāji aicināti noslēgt līgumus

09/06/2025

Saskaņā ar Ventspils novada pašvaldības veiktā iepirkumu rezultātiem no šā gada 1. augusta atkritumu apsaimniekošanu Ventspils novadā turpmākos piecus gadus nodrošinās Baltijā lielākās vides resursu apsaimniekošanas un pārstrādes uzņēmumu grupas AS “Eco Baltia” vides apsaimniekošanas […]

SIA “Eco Baltia vide” un SIA “Oil Recovery” paplašina smēreļļu nodošanas iespējas astoņās Latvijas pilsētās

05/06/2025

Lai veicinātu videi kaitīgu atkritumu atbildīgu apsaimniekošanu un veidotu efektīvāku resursu apriti, SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar SIA “Oil Recovery” un Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” ir uzsākusi jaunu iniciatīvu – turpmāk ikviens iedzīvotājs bez […]

Sīkdatņu iestatījumi

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus
šajā vietnē var tikt izmantotas analītiskās un mārketinga sīkdatnes. Lūdzu atzīmējiet savu izvēli.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes
Analītiskās sīkdatnes
Mārketinga sīkdatnes
Sīkdatņu iestatījumi